Windows Phone 7.5 Mango

Windows Phone 7.5 Mango

Před rokem jsem zkoušel po dvou letech opustit platformu iOS přechodem na Android. Po třech měsících jsem pochopil, že tudy cesta nevede. Tehdy jsem rozprodal svůj „vozový park“ a pořídil si nový iPhone 4. Nějak jsem o tom pak nestihl napsat, protože život nebyl zrovna takový, jak by člověk chtěl.

Před čtvrt rokem jsem v soutěži Vodafonu vyhrál androidí HTC Sensation a lehce mi zaškubalo ve vnitřnostech: že by opět změna? Kdepak. Po dvou dnech šel do krabice a po týdnu šel z domu. Android pro mě není vhodný systém. Není přece normální, aby se dvoujádrový telefon s pamětí jak velmistr v šachu lehce sekal při obyčejném posunu ze stránky na stránku. A to pomíjím  aplikace tvořené dle hesla „Každá ves jiný pes“.

Před necelým měsícem (že by roční cyklus puzení?) jsem si na zkoušku pořídil za skvělou cenu telefon Samsung Omnia 7 s operačním systémem Windows Phone 7. Cenově jsou teď na minimu, protože ačkoli Microsoft s vydáním první verze systému Windows Phone očekával obrovský úspěch, kupující ho zklamali 🙂 Ne že by mi iPhone se svým doposud nepřekonaným iOS přestal vyhovovat, ale čím dál více jsem se setkával s recenzemi a výkřiky vychvalujícími nadcházející podzimní aktualizaci tohoto systému (oficiální název Mango – český článek o novinkách). Dokonce i někteří zarytí „ajfonisté“ přešli a mnohdy i chrochtali blahem, jaké že je to svižné, typograficky vyvážené a jak že jsou ty dlaždice praktické.

Řeči se vedou a voda teče.

Není nad osobní zážitek.

Tohle není recenze. Je to jen krátké shrnutí několikadenního používání Omnie jako hlavního telefonu a komunikátoru. Problémy zde uvedené mohou vadit jen mě a ostatním mohou přijít k smíchu. Možná mě v komentářích někdo setře, že některé zde uváděné skutečnosti jdou vyřešit tak a tak. Inu dobrá. Berte to jen jako subjektivní hodnocení. Nic víc.

Před pár dny jsem věnoval odhadem šest hodin svého času pokusu o aktualizaci původního systému na verzi Mango. Tato ještě není oficiálně k dispozici, ale chytří lidé vytvořili postup, jak dostat do telefonu poslední betu, která už by se od ostré verze příliš lišit neměla. Pro zájemce uvádím postup dole v koutku pro kutily.

Po půlnoci jsem vytáhl SIM kartu z iPhonu a vložil ji do Omnie s tím, že ji týden budu používat jako hlavní telefon.

 

Co se mi líbí

Systém je svižný. Nikde se nic neseká, i když má telefon jen jedno jádro (narážka na HTC Sensation a Android). Co se týče plynulosti, je plně srovnatelný s iPhone 4 (iOS 5 beta 7).

Hub (dlaždice) lidé. Provázanost všech účtů jednoho člověka (např. Facebook, Twitter, Google, Windows live) a to vše zobrazené na jedné kartě je skvělá. Novinky ze všech účtu jsou na jednom místě. Ano, vím, že vy Androidisté máte Friend Stream 🙂

Velký display. Větší než na iPhonu, ale pořád ještě tak rozumně velký, že nepůsobí, jako bych sebou tahal kapesní DVD přehrávač (viz třeba megakráva HTC HD 2).

Hardwarové provedení Omnie. Nikde nic neskřípe, nevrže. Je vcelku lehká a v kapse nepřekáží.

 

Co se mi až tak nelíbí

Systém tzv. dlaždic. Velké čtverce, případně obdélníky, které se hýbou, otáčejí a matou. Asi bych si na to po čase zvykl, a z řešení domovské obrazovky všech tří hlavních platforem bych dal tohle na druhé místo hned po androidích widgetech, jenže je tu to jenže. Pocitově mi na tom něco vadí.

Nevyužité místo. Obrovské nadpisy jsou sice moc pěkné, ale po pár dnech omrzí. Nejsem zastáncem titěrností typu Windows Mobile, ale tohle je přece jen moc.

Paradoxně opět hardwarové provedení Omnie. Telefon je v ruce poměrně kluzký díky kovovým zádům. Připomněl mi můj první iPhone, který měl záda a boky z hliníku a několikrát jsem měl co dělat, abych ho chytal.

Ačkoli většina recenzentů vychvaluje nový Internet Explorer 9, nemůžu si pomoct, ale Safari má pro mě pořád plynulejší reakce a reálnější zobrazení a to i ve zmenšeném náhledu na stránku. Navíc jeho systém záložek není příliš uživatelský povedený. Abych přepnul, nebo zavřel stránku, je třeba tří tapnutí.

Multitasking. Pokud jde o konečnou verzi, funguje docela zvláštně. Jednak ukazuje maximálně šest posledních programů a jednak při přepnutí na zvolený program se některé znovu načítají.

 

Co mi vadí

Nemožnost dostat do telefonu soubory běžnou cestou. Představoval bych si, že datové soubory aplikací, které mám nainstalované (například čtečka Kindle) se při zaslání e-mailem otevřou v příslušné aplikaci, stejně jako v iOS. Kdepak. Možná je na to nějaká finta. Nepřišel jsem na ni.

Nepodporovaný formát souboru

Nepodporovaný formát souboru

Odpovídám-li na email, jsem zvyklý (ještě z dob Fidonetu – tzv. quotování) reagovat ponecháním klíčových čáístí textu a vepsáním odpovědi mezi ně. To ve WP7.5 nejde. Jde psát jen na začátek zprávy. Proboha, proč?

Česká QWERTZ klávesnice. Preferujete-li rozložení QWERTY, máte smůlu. Pro mě docela zásadní bota.

Chybějící vyzváněcí profily. Buď bude telefon vyzvánět, nebo bude ticho. Chcete-li, aby jen vibroval, musíte hluboko do menu.

Nepoužitelné aplikace pro službu Read It later. Vyzkoušel jsem tři. Dvě free a jednu placenou. Pro mě opět docela zásadní. Tuhle službu hodně používám na iPhonu.

Typografické prostředí je zprvu něco nového a působí zajímavě. Ne už tak po dvou dnech. Například v e-mailovém klientu je to vyloženě samoúčelné. Nová zpráva je indikována pouze tučným předmětem u nově příchozí zprávy – bez jediného grafického prvku – nepřehledné.

Nová pošta?

Nová pošta?

Jas nastavitelný jen ve třech úrovních. Pro noční čtenáře k ničemu. Shodou okolností jsem měl možnost na vlastní oči vyzkoušet psát e-mail skoro ve tmě. Málem jsem oslepl. Ať už automatický jas, nebo nastavení na minimum, je to prostě pořád silné.

Nemožnost dělat tzv. screenshoty, neboli fotky obrazovek (viz tenhle článek, vše je foceno). To museli v Microsoftu těžce opisovat od Androidu, kde to v čisté verzi nejde snad dodnes.

A ať si různí chytrolíni na twitteru melou o zprzněných úpravách fotografií co chtějí, mě prostě chybí Instagram.

 

Po dvou dnech šla SIM karta zpět do iPhonu…

Ještě dovětek: aby to snad nevyznělo, že jsem zásadně proti systému Windows Phone. To ne. Jen má pro mě zatím pár much, které mi brání nahradit jím stávající komunikátor. Netvrdím, že až Mango třeba do roka ještě více dozraje, nebude můj další přístroj právě s tímhle systémem.

Skončím větou jak z příručky „Manželství po 30 letech“: člověk si musí osahat něco nového, aby pochopil, že mu doma leží pořád to nejlepší…

 

Koutek pro kutily

Na závěr tady linknu pro kutily (případně do boudoucna pro sebe) čtyři důležité odkazy z WMMania.cz:

  1. Nahrát prvotní ROM
  2. Zabranit opetovnému zamčení
  3. Aktualizovat telefon na NoDo (evt. zapnout češtinu)
  4. Nahrát Mango