Ať furt nepíšu jen o běhání

Článek pro příznivce moderních mobilních technologií, nejpokročilejších operačních systémů, nejlepších chytrých telefonů s nejlepšími fotoaparáty, ovladatelnými dokonce na lyžařské sjezdovce za jízdy v rukavicích!

Spousta písmenek!!

Obrázky!!

Videa!!!

A na závěr pěkná písnička!

 

Dostal se mi do ruky vcelku sympatický telefon za rozumnou cenu HTC 8X s nejnovějším systémem redmondské společnosti Microsoft Windows Phone 8. Rozhodl jsem se, že tentokráte jej neodložím po dvou dnech a vydržím s ním coby hlavním telefonem 7, čili sedm dní (nakonec stačilo jen 5 dní a už mě neměl čím překvapit) a iPhone nechám doma volně pohozen v koutě. Také jsem si řekl, že pokud nebudu mít nutkání na iPhone těch 7 dní sáhnout, v podstatě ho nepotřebuji a nechám si HTC. Jak to všechno dopadlo?

 

Komu se nechce číst celý článek, tomu to ulehčím a odpovím na otázku z nadpisu hned v úvodu a krátce: zatím ne.

Dopředu upozorňuji, že toto opět není recenze. Je to jen krátké shrnutí pětidenního používání systému Windows Phone 8 na HTC 8X coby hlavním telefonu a komunikátoru s případným zamyšlením nad možnou výměnou stávajícího iOS zařízení (iPhone 4S, 64 GB). Problémy zde uvedené mohou vadit jen mně a ostatním mohou přijít k smíchu.

Windows Phone 8

Windows Phone 8

 

Od doby, kdy jsem díky zastoupení české Nokie testoval Lumii 900, uplynul nějaký ten pátek a mobilní okenní systém se posunul zase o nějaký ten dětský krůček dále. Ale… Obávám se, že plenky ještě neodložil…

 

Předem upozorňuji, že jsem dlouholetý iOS závislák a navrátilec (iPhone používám od roku 2008 a zkoušel jsem několik androidů a několik WP telefonů a vždy jsem se vrátil do bezpečné náruče iOS – zde je důkaz), takže mě jen tak něco nepřesvědčí.

 

Nejprve krátce pochválím/zkritizuji hardware. HTC 8X je sympatická placička do ruky. Je větší, ale o 10 gramů lehčí, než iPhone 4S. Může se zdát, že to bude fajn například pro sledování videa, ale to je konkrétně pro mě tak jediný důvod pořídit si tohle zařízení, ale přiznejme si, jak často jsem v poslední době sledoval nějaký film, nebo seriál na smartphonu? Displej 4,3 palce působí díky svému rozlišení 720 x 1280 trošku nudloidně (při původním rozlišení 800 x 480 by měl mít 1280 x 768, jako má například Lumia 920) a více prostoru je bohužel využito nepříliš prakticky, jak bude uvedeno dále. V kapse ho člověk necítí podobně jako iPhone, což je dáno jednak váhou a jednak zkoseným zaoblením okolo zadní strany telefonu. Zadní pogumovaná strana se příjemně drží v ruce a nehrozí vyklouznutí. Jediné, co bych vytknul, je absence paměťové karty, tudíž jakmile zaplníte 16 GB, máte smůlu (kdepak se hrabe na mých 64 GB v iPhonu, ha cha cha cha ha ha ha ho hi ha ha… ha … hoo hi ha…). Telefon je extrémně rychlý díky dvěma jádrům a 1 GB operační paměti, nic se necuká a v ruce se drží příjemně, ale to jste už určitě četli v desítkách recenzí. Takže pojďme dál.

 

Horní zapínací/vypínací tlačítko je mor. Zapnutí telefonu se podaří napodruhé až napotřetí. Tlačítko je zapuštěné skoro na úroveň hrany krytu a člověk nemá zpětnou odezvu, zda to vůbec zmáčkl. Navíc když se o to pokoušíte úchopem v dlani, což je běžné při vytažení z kapsy, mačkáte zároveň  dolní částí dlaně hardwarové tlačítko fotoaparátu – naštěstí se to dá v nastavení vypnout. Umístění tlačítka fotoaparátu musel navrhovat buď levák, nebo někdo hodně chorý – jakmile vyndám telefon z kapsy a chci ho zapnout, ruka automaticky tiskne spoušť fotoaparátu. Jakmile si chci telefon při chůzi srovnat v kapse, opět tisknu spoušť fotoaparátu. Kdyby to tlačítko bylo aktivní při zamčené obrazovce, měl bych pěknou fotogalerii fotek života ve své kapse… Microsoftem definovaný požadavek na výrobce, že WP telefony musí mít HW tlačítko coby spoušť fotoaparátu, je prostě – a odpusťte mi ten nepříliš slušný výraz – totální zhovadilost.

Zbytečná spoušť fotoaparátu

Zbytečná spoušť fotoaparátu

 

Co se dále týče hardware – stejně, jako v případě Lumie 900 mělo HTC problém s jasem, takže bych řekl, že to bude nějaký fail v software. Pokud nastavím automatický jas a předtím mám nastaveno minimum, venku na slunci neuvidím lautr nic. Správný postup je ten, že nejprve při vypnutí autojasu nastavím maximální jas a pak zapnu automatiku. Poté na slunci vidím jakž takž něco, ale s automatikou a kontrastem iPhonu se to nedá srovnat.

 

K baterii: ráno v pět jsem pravidelně odpojoval telefon z nabíječky a pracoval s ním stejně, jako s iPhonem, který mi vydrží den a půl až dva. Dva hovory, pár SMS, maily, Twitter, Facebook, několik fotek, Tumblr, hodina pobíhání po lese s Endomondem a zaplou GPS. Večer před usnutím už šel pro jistotu na noc na nabíječku s 18 procenty. Nic moc…

 

Vyhledávání Bingem už se nespouští tak často při náhodném stisku. Zřejmě lépe odchycené, nebo je to tlačítko více od kraje. Nicméně stále trvám na tom, že to tlačítko je k ničemu. V první verzi WP to mělo smysl – vyhledávalo v kontextu, kde se člověk zrovna nacházel (v kontaktech, v aplikacích, ve fotkách, atd).

 

Bohužel, Nokia mapy, které měly být pro všechny WP8 telefony, dostupné nejsou. Nevím, zda zatím, nebo je to něco proti HTC. Částečně se mi to podařilo obejít, když jsem změnil v nastavení oblast na Spojené státy. Aplikace šla nainstalovat, ale při spuštění hlásila, že pro danou oblast není licence a ukončila se. (Doplněno: s Nokia mapama se to má nakonec jinak).

Nokia mapy pro všechny? Bohužel...

Nokia mapy pro všechny? Bohužel…

 

Co se mi na rozdíl od iOS hodně líbí je možnost umístit si živé dlaždice z různých aplikací na domovskou obrazovku. Příklad: aplikace RemindMe ToDo. Založíte si libovolné množství ToDo seznamů (například „Nakoupit“, „Chorvatsko 2013 nabalit“, „Vánoce 2013“, atd.) a kterýkoli z těchto seznamů si můžete hodit coby živou dlaždici na domovskou obrazovku a kliknutím přejít rovnou do tohoto seznamu. Návykové.

 

Taky se mi líbí provázanost celého systému. Konkrétně třeba fotografie. Vstoupím do alba LIDÉ a vidím u vybraných osob fotky z Facebooku a dalších definovaných sítí. Nebo karta HISTORIE u kontaktu, kde mám pěkně přehledně, co jsem dotyčnému psal, volal, mailoval za celou dobu používání telefonu. Líbí.

 

Fajn je taky, že ačkoli mám MacBook, existuje aplikace pro propojení s iTunes a s Windows Phone telefonem, která ve spojení s knihovnou iTunes umožní synchronizaci fotek, hudby, videí a dalších souborů.

 

Co se týče fotoaparátu, nefotí špatně, ale iPhone 4S je iPhone 4S. Ostatně… můžete porovnat sami. Srovnávací fotogalerie zde.

Jedná se o neupravované zkombinované, ale zmenšené náhledy. Originální fotografie v plném rozlišení (pokud by měl někdo extrémní zájem) najdete tady:

 

Někteří chválí klávesnici ve Windows Phone. OK, to, co nabízí, ten systém známý dříve narozeným jako T9 a jakoby hádala, co chci napsat, to je celkem fajn, ale na HTC 8X je díky užšímu displeji nastojato docela problém stisknout správné písmenko. Na iPhonu se mi píše daleko lépe i bez „pseudo T9 nápovědy“.

 

Kalendář ve WP8 je stále kapitolou samou pro sebe. Příznivci namítnou, že existuje spousta alternativ (většinou placených), ale proč bych měl platit za něco, co mají jiné systémy použitelné už v základu? Měsíční pohled stojí opravdu za všechny peníze (rozklikněte pro maximální detail – i tak nepřečtete nic – a navíc ona to ani nejsou skutečná data, ale jakési Lorem Ipsum).

Měsíční kalendář... no...

Měsíční kalendář… no…

 

Pěkná je možnost poslat aplikaci z webového storu rovnou do telefonu, ale… Musíte mít zapnuto „Najít můj telefon“, což nemusí každému vyhovovat a ne pokaždé to funguje. Nevím, na čem je to závislé, ale polovina požadovaných aplikací se odeslala a polovina byla zaslána jako odkaz mailem.

 

Co se týče nepříliš funkčních aplikací zmiňovaných v minulém článku, tak konkrétně Runkeeper už pro Windows Phone 8 neexistuje (naštěstí je tu alternativa pro běžce v podobě programu Endomondo) a multiprotokolový kecálek IM+ funguje furt stejně blbě i po aktualizaci, akorát díky dvěma jádrům už to není 10 sekund, ale 7.

 

Systém notifikací je stále oproti Androidu a iOS poměrně tragický. Při příchozí notifikaci (mail, SMS, Facebook, Twitter, atd.) se nahoře na pár vteřin objeví lišta, na kterou lze kliknout, ale pokud nezareaguju, zmizí a už ji nikdy neuvidím. Zůstává jen kontrola příslušné aplikační dlaždice.

 

Nejsem si jistý, zda tolik vychvalovaná ergonomie ovládání není jen blábol. Schválně se podívejte na tohle video – je to prosté vymazání fotky jednou rukou:

 

Držím, kliknu palcem, vše po ruce, pohoda. Ale proboha, který designérský pazdrát vymyslel to potvrzovací okno nahoře? Ono se zrovna s 4,3 palcovým telefonem nepřehmatává snadno.

 

Ani ve WP8 se nic nezměnilo, co se týče společného ovládání hlasitosti nad celým systémem. Takže abych to zopakoval z minula: v iOS si zesílím vyzvánění, ztlumím muziku, případně hlasitost ve hře. Všechno v pořádku. Ve WP8 si ztlumím budík, který stačí mít na úroveň 3/20, pustím si hudbu a musím zesilovat – řekněme na 15/20. Zapomenu večer ztlumit a ráno si rozbiju hlavu o strop, jak se leknu. A @nokia_cz mi pravděpodobně bude stále tvrdit to, co minule:

Proč by hlasitost hudby, filmů, her a vůbec všeho nemohla být stejná?

Ale tak určitě mohla…

Facepalm

 

Pozitivní je, že WP8 už umožňuje dělat opisy obrazovek a to stejně, jako u iOS – tedy stiskem Home a vypínacího tlačítka.

 

Práce s textem, konkrétně kopírování a vkládání, je pořád tak nějak … jak to říct slušně a neurazit autory… kolonoskopická? Klikem na text se vybere jedno slovo. Chci-li označit celou větu, musím potáhnout za přední nebo zadní jezdec. Což se ne vždy podaří, viz toto video:

 

A přátelé, tomu nebudete věřit, ale je to tak. I ve Windows Phone 8 je zachována „funkčnost“ z předchozí verze, že jakmile označím nějaký text a zkopíruji ho do schránky, následně stisknu vypínací tlačítko a znovu zapnu, schránka je prázdná. Opravdu! Kdo nevěří, ať tam běží:

 

W…T…F??? Na to jeden facepalm nestačí…

double-facepalm

 

Ani poslední verze systému Windows Phone bohužel zatím neuspokojí moje dlouholeté návyky. Ale pomalými krůčky se blíží k dokonalému systému. Jen se bojím, aby to Microsoft stihl. Se vším tím slevňováním WP mobilů a přetrvávajícím nezájmem kupujících (ačkoli pan Balmer tvrdí něco jiného) by to mohlo dopadnout jako se systémem Bada, případně Symbian.

 

A říkejte mi klidně ovce…

 

A na konec slíbená písnička!