Lumia 640 LTE

Lumia 640 LTE

Je to neuvěřitelné a jsem zřejmě vážně nemocný, ale je to tak. Za 16 let, co používám mobilní komunikační přístroje, jsem vystřídal 30 kousků (zde je důkaz). Za tu dobu mi prošlo rukama 10 blbofounů (z anglického dumbphone), 2 přístroje se systémem Symbian, 3 kousky s Windows Mobile, 5x jablečný iOS, 6 Androidů a 4 telefony se systémem z Redmondu.

Telefony se systémem Windows Phone si mě zkoušely získat celkem třikrát. V roce 2011 to byl stařičký Samsung Omnia 7, další rok zapůjčená Nokia Lumia 900  a následující rok pak HTC 8x (rok 2014 byl po rozbití iPhone celý ve znamení Androidu). Pokaždé to skončilo víceméně fiaskem a návratem ke staré dobré jistotě. Bude můj čtvrtý pokus úspěšnější?

Pro ty, kdo nemají čas na čtení, přidávám odkaz na konec tohohle minizamyšlení, kde je odpověď.

Nedávno se mi porouchal můj Nexus 5 a protože jsem jej kupoval z německého Amazonu (ale od prodejce Bonnes Electroniques, tudíž to šlo tak nějak mimo Amazon, se kterým mám jinak skvělé zkušenosti co se týče reklamací), slovo dalo slovo, e-mail dal e-mail a za pár dní putoval svéhlavý telefon na opravu k prodejci do Lucemburska. O reklamacích zboží v zahraničí v rámci záruční doby a následném stresu, že svůj přístroj už nikdy neuvidím, napíšu někdy jindy.

Myslel jsem si, že jako vždy vydržím se svým prastarým piditelefonem Nokia 8210, ale po 14 dnech už jsem si okusoval nehty i na nohou. A tak se nějak stalo, že se mi do rukou dostala Microsoft Lumia 640 LTE se systémem Windows Phone 8.1.

Lumia 640 LTE

Lumia 640 LTE

Jeden by si řekl „Desetina ve verzi – to nemůže být nijak zvlášť velký pokrok, ne?“. Těžko říct. Buď se mé nároky na kapesního asistenta tak zmenšily, nebo jsou mobilní Windows ve verzi 8.1 o tolik lepší. Byl jsem překvapen, jak si mě tentokráte systém získal a jak mi vyhovuje. Kromě dokoupeného Chronos+ kalendáře jsem používal jen v systému obsažené aplikace, plus několik doinstalovaných (6tag pro Instagram, Endomondo, Owl Reader pro Pocket, FB messenger a pár her). A byl jsem spokojen. Opravdu spokojen.

Po pár dnech jsem se zapojil do Insider programu, abych mohl vyzkoušet preview verzi nových Windows 10 Mobile. Zpočátku to bylo prakticky nepoužitelné (záseky, plynulost systému) a já se několikrát vracel zpět k verzi 8.1. Poslední verze se už skoro vyrovnaly plynulosti „osm jedniček“. Pokud ale pomineme prohlížeč Edge, který navrhoval někdo, kdo chtěl uživatele trestat. Proč? Tak například: zkuste si v něm uložit nějakou stránku do záložek a pak si zkuste změnit její adresu. Nejde? Ani mně ne. Ale možná na to jdu špatně… A to, že občas klikám do formulářového pole jak slepice do zrní a nic se neděje, to už beru jen jako takovou legrácku. Škoda, že si nelze vybrat mezi Edge a Internet Explorerem.

Upravit záložku???

Upravit záložku???

 

Aplikace

Aplikace

Celkově bych Windows Phone ve verzi 8.1 a výše hodnotil na rozdíl od minula již jako plně použitelný systém i pro iOS či Android závisláka. Všechno šlape víceméně plynule, čemuž napomáhají animace a občas nápis „Obnovuji…“ s barevnými hýbacími tečkami. Ve storu jsem našel skoro vše, co jsem používal na předchozích platformách. To, že to vypadalo jinak (řekl bych možná i ošuntěleji), zase tak velkou roli nehraje. Důležitá je funkčnost.

Nicméně…

Odpověď

Čtvrtý pokus byl částečně úspěšný. Naučil mě prakticky a naplno využívat skvělý OneDrive a geniální OneNote, ale po desetiminutovém znovuosahání Nexusu 5, který se mi vrátil po měsíci z reklamace, jsem pochopil, že Windows Phone pro mě zatím stále nejsou tou pravou volbou.

A tak Lumia 640 LTE půjde k novému majiteli.

Ale jako další zkušenost to stálo za to.