Před několika měsíci jsem psal o svých 10 favoritech na Windows Mobile strojku. Čas oponou trhnul a já jsem čtvrt roku spokojeným majitelem iPhonu. Třeba někoho inspiruji svou oblíbenou „desítkou“ pro tuhle platformu. A ona je to vlastně jedenáctka.

Takže jdeme na to:

1.

Safari

Z pochopitelných důvodů je Safari na prvním místě tohoto žebříčku. Kdo někdy zkusil "surfovat" na iPhonu, tomu vyloudí chvála internetových prohlížečů na konkurenčních zařízeních jen lehký úsměv na rtech. Opera 9.5 pro Windows Mobile jde hodně daleko, ale Safari zatím vede o několik párů implantátů Pamely Anderson.

2.

Books

Čtení čehokoli kdekoli – k tomu slouží jednoduchá, ale skvělá čtečka e-knih Books. Lze zvolit typ i velikost fontu a pro noční čtení lze přepnout do inverzního režimu.

3.

SMS

Bronzové místo zaujala aplikace SMS. Přehledná, pohodlná, nic víc a nic míň. Řazení ala chat mi vyhovuje.

4.

Kalendář

Jak už kdosi napsal, s kalendářem v iPhonu je zápis akcí, schůzek a úkolů zase tak pohodlný, jako v dobách Palmu.

5.

iPod

Hudba, mluvené slovo a hlavně seriály. Ideální když člověk nemůže usnout, nebo někde na něco čeká. Jedinou výtku mám k přehrávači filmů: trefit na tom miniaturním posuvníku přesnou pozici ve filmu (když se chci např. o pár vteřin vrátit, protrože jsem nestihl titulek), je docela opruz…

 

6.

weDict

Překladový slovník. Překvapivě rychlý. Hledané slovo je vyhledáno ve všech zapnutých slovnících.

7.

Lockbox

Správce hesel a tajných informací. Jedinou nevýhodou je absence desktopové aplikace, což je částečně řešeno možností importu CSV souboru.

8.

SpeedRun

Nejen prací živ je člověk 🙂 Tohle je plnohodnotná náhražka placeného Labyrinthu. Zadarmo. Nakláněním iPhonu se snažíte dostat kuličku do cíle a vyhýbat se vyvrtaným otvorům. Tak, jako se chlapci z HTC inspirovali u HTC Diamondu a vytvořili hru Teeter, mohli by se tvůrci SpeedRun inspirovat u HTC a v nové verzi přidat vibrace při nárazu kuličky do mantinelu, jako má Teeter ("Náraz do mantinelu je přitom doprovázen zvukovým efektem a zavibrováním, což navodí pocit, že pod displejem ona koule skutečně je.").

Poslední verze obsahuje navíc 10 demo úrovní z Labyrinthu.

9.

iZoo

Velice návyková hra. Je třeba k sobě dostat tři či více stejných symbolů, které pak zmizí a prázdný prostor je dolpněn dle gravitačního zákona objekty shora. Na WC nehraju nic jiného 🙂

10.

ParkingLot

Tuhle hru jsem hrával kdysi na Palmu pod názvem Rush Hour. Verze pro iPhone má skvělé grafické zpracování, ale princip je stejný: dostat žluté autíčko z parkoviště šoupáním ostatních aut. Hra obsahuje 40 úrovní.

11.

Finder

Správce souborů. Občas člověk potřebuje něco smazat, přesunout, případně změnit práva. Přesně na to je Finder. Takový Total Commander pro iPhone.