Telefony s operačním systémem Windows Mobile používám zhruba rok a půl a za tu dobu mi pamětí i kartou prošly desítky a možná i stovky kousků rozličného software. Tu méně, tu více užitečného, někdy proklínaného, to když po instalaci a prvním spuštění následoval hard-reset.

Měla to být desítka nejpoužívanějších programů, bez kterých takříkajíc nemůžu být, ale nakonec jsem lehce přešvihl. Na první pohled je patrné, že firma SPB Softwarehouse je mým favoritem. Aby ne. Kluci z Ruska zkrátka umí. Jejich produkty jsou uživatelsky příjemné, snadno nastavitelné a skvěle funkční.

Pro případné zájemce uvádím u každého programu odkaz na stránku výrobce a pokud je k dispozici, tak i českou recenzi. Takže tady jsou:

1.

Skvělé rozšíření už tak dokonalého systému, aneb na co v Redmondu zapomněli: záložky v Internet Exploreru, programové zkratky pro obrazovku Dnes, indikátor baterie, atd. V nové verzi ještě jednodušeji ovladatelný palcem.

[recenze] [CAB]

2.

Neocenitelný pomocník při denním/týdením/měsíčním plánování. Na základní obrazovce mám pěkně na očích úkoly, akce, poznámky, případně narozeniny. Což mi ovšem nebrání, abych na spoustu věcí zapomněl.

[recenze] [CAB]

3.

Nadstavba, která řeší nedodělky programátorů Microsoftu, tentokráte co se týče telefonní části. Mám možnost palcem jednoduše přepínat profily, filtrování hovorů, upozornění na zmeškané hovory, odmítnutí hovoru a automatická odpověď SMS zprávou, atd.

[CAB]

4.

Hudební přehrávač. Umí formáty MP3, OGG a WMA. Velká, přehledná tlačítka, takže stylusu netřeba. Díky pluginu můžete své oblíbené skladby pouštět rovnou ze základní obrazovky.

[recenze] [CAB zip]

5.

Nezbytný správce souborů pro kutily Timy. Vyznáte-li se v systému Windows Mobile, tak to je pro vás opravdu nezbytná aplikace. Pomocí FTP pluginu můžete i při nemoci ze svého lože pohodlně ovládat svůj FTP server. Pomocí registry pluginu můžete měnit nastavení svých mobilních Windows téměř k nepoznání. Nebo alespoň do prvního hard resetu. A navíc je zadarmo.

[recenze] [CAB] (2.5beta)

6.

Novinka, kterou jsem objevil dnes díky Palmserveru. Povyšuje systémové start menu o dvě třídy výš tím, že jej dělá strukturované, takže je konec tápání, kde jen je to, co jsem chtěl právě spustit a nemůžu si vzpomenout jak se to jmenuje. Pozor, ať si omylem jako já nenainstalujete čínskou verzi. Ono se dost blbě hledá, jak to ukončit.

[CAB rar]

7.

Na dodávané aplikaci pro prohlížení obrázků mi vadí jednak rychlost, respektive pomalost a jednak nemožnost s obrázkem cokoli smyslupně dělat (např. zmenšení, otočení, retuš). Tohle všechno řeší skvělý rychlý program od slovenské firmy Resco.

[recenze] [CAB]

8.

Noční čtení v posteli, při kterém se tak krásně kazí oči, si nedovedu představit s jiným programem. Isilo jsem používal už na palmu, dej mu pámbu klid v křemíkovém nebi a nedám na něj dopustit. Pohodlné stránkování pomocí klepnutí palce na dolní část displeje je prostě návykové.

[recenze] [CAB zip]

9.

Multimediální přehrávač. Umí i hudební soubory, ale já jej používám výhradně na sledování filmů. V poslední době ale dávám přednost své nové hračce Emgeton M6 Cult. Jednak míň žere a jednak je skladnější.

10.

Skvělý program na správu strukturovaných úkolů. ideální například na plánování dovolené, nebo na úkoly typu "Co koupit na vánoce jednotlivým členům rodiny". Nic víc, ale ani nic míň. A zadarmo.

11.

Správce hesel pro sklerotiky. Ovšem když zapomente vstupní heslo, tak už vám nepomůže nic. Zdarma.

12.

Nedávno jsem se tu zpovídal ze své závislosti. Poslední dobou se to malinko zlepšilo, ale zbytečné minuty na WC stále trávím v doprovodu Sudoku od bratov Slovákov.