Nexus 5

Nexus 5

Před měsícem jsem si pořídil na zkušenou nový Nexus 5, čímž se počet telefonů, které jsem vlastnil, nebezpečně přiblížil číslu 30. No co, někdo sbírá známky, někdo sbírá použité kalhotky. V porovnání s tím je ta moje úchylka vcelku nevinnou zábavou. Tím jsem dal definitivně po letech spokojeného soužití sbohem iPhonu, protože cenová politika Apple a poslední verze iOS mi už začaly být protivné. První iPhone jsem si pořídil v roce 2008, třičtvrtě roku po představení. Bylo to něco nového, bylo to rychlé, v porovnání s tehdejšími telefony se systémem Windows Mobile (neplést se současnými Windows Phone) plynulé, prostě fantastické. K nastartování neukojitelné touhy stačil jeden víkend. Následovalo několik let s několika odskoky jinam, ale vždycky jsem zjistil, že iPhone je v něčem lepší a pokorně jsem se vrátil k původnímu modelu, případně si pořídil nový, lepší.

Než jsem poznal Xiaomi Mi 2S.

Předchozí telefon, čínskou stíhačku Xiaomi Mi 2S, na kterou nedám dopustit, jsem půjčil na otestování dcerce-Terce a volným pádem jsem se vrhl na testování pětipalcového referenčního telefonu firmy Google.

Pozornější čtenáři si jistě v odkazovaném seznamu telefonů všimnou, že už jsem jej před nějakým časem chvilku vlastnil. Tenkrát ale ještě nenazrál čas na větší displej a Android mi v té době ještě nepřirostl k srdci a prstům tak, jako několik měsíců testovaný nejrozšířenější alternativní firmware Cyanogenmod 11 na Xiaomi. Pryč jsou doby, kdy Android byl lagující a telefon zpomalující operační systém. Samozřejmě pouze za předpokladu, že nemáte cokoli z produkce Samsungu s jejich nástavbou Touchwiz, ktera se občas sekne i s osmi jádry, případně nějakou čínskou napodobeninu telefonu v ceně pod 2000 korun, kde se s tím ale tak nějak počítá.

Ale k věci.

Za dobu, co používám Android, jsem si oblíbil několik aplikací, které používám denně a bez kterých by to byl jen přístroj na telefonování a SMS. Což ale taky nemusí být někdy špatné.

Pokud máte zájem, můžeme si je projet společně. Pokud jste tu za testem logického myšlení, jako většina denních návštěvníků, ulehčím vám to – klikněte zde.

 

0. Moje základní obrazovka

Tohle asi nebude nikoho zajímat, ale kdyby přeci jen, tak tady je:

Moje základní obrazovka

Moje základní obrazovka

 

1. Pocket (zdarma)

Pocket

Pocket

Geniální aplikace k uchovávání toho, co najdete na Internetu a nejste schopni okamžitě přečíst. Funguje to tak, že si na adrese getpocket.com založíte účet, následně si do prohlížeče nainstalujete bookmarklet (Firefox, Chrome, Safari, Opera) a dál už je to jednoduché. Najdu článek, kliknu na tlačítko a je tam. Později vytáhnu tablet, či smartphone a čtu. Výhoda? Pouze čistý text a obrázky. Nic víc. Čtu kdykoli mám alespoň pět minut volna. Takže cesta tramvají, WC, čekání u lékaře. Přečtu, označím jako přečtený a článek se uloží do archivu. Bohužel, momentálně tam mám naskládáno čtiva za dva roky a pravděpodobně na celý zbytek života.

2. Google kalendář (zdarma)

Google kalendář

Google kalendář

Nepoužívám žádnou speciální aplikaci na plánování času (kromě widgetu skvělého týdenního kalendáře aCalendar) – výchozí kalendář od Google je pro mě naprosto dostačující. Cokoli zadám do kalendáře na telefonu, mám okamžitě ve webové verzi Google kalendáře a naopak – cokoli zadám ve webové verzi na počítači, je okamžitě synchronizováno do telefonu.

3. Talon for Twitter (85,99 Kč)

Talon

Talon

Twitter je moje nejoblíbenější sociální síť (byl jsem tam ještě když to nebylo cool 😉 ). Výchozí klient mi nestačil, tak jsem zkoušel a zkoušel, až jsem našel toho pravého. Za cenu tří Radegastů a tří rohlíků dostanete aplikaci, která je hezká, rychlá, narozdíl od nativního klienta podporuje mutování uživatelů a hashtagů, více účtů a další. Pěkné je fullscreen zobrazení. Přirovnal bych ji k iOS aplikaci Tweetbot.

 

4. Dropbox (zdarma)

Dropbox

Dropbox

Naivně předpokládám, že cloudovou službu Dropbox zná každý, ale pro případ, že ne, tak v kostce: na zmiňované adrese si zřídíte účet, na počítači/tabletu/smartphonu si nainstalujete klienta a cokoli nahrajete na počítači/tabletu/smartphonu do některé z vytvořených složek, to pak máte všude. Takže člověk sebou nemusí nosit flešky, protože telefon má sebou prakticky pořád. Problém ovšem nastane, pokud jde k někomu na návštěvu a něco mu nese a nemá kabel, že…

5. Google Keep (zdarma)

Google Keep

Google Keep

Synchronizované poznámky. Nativní aplikace od Google. Stejně jako Google kalendář. V „terénu“ si něco poznačím do telefonu – doma to mám na počítači. A naopak. Ideální na tvorbu nákupního seznamu. Nebo seznamu vánočních dárků. Nebo seznamu úkolů.

 

6. Yr.no – počasí (zdarma)

Yr.no

Yr.no

Aplikace známé norské služby rosniček v lahvi. Zkoušel jsem různé „počasovníky“, ale Norové to prostě mají nejpřesnější. Když v hodinové předpovědi vidím, že odpoledne v pět bude pršet, nejdu ven bez deštníku.

 

7. Diaro – deník (zdarma/se synchronizací placená)

Diaro

Diaro

Píšu si stručný elektronický přehled nejdůležitějších denních událostí (mnozí znají jako 365), abych si měl v domově důchodců co číst. Pokud ještě v té době udržím tablet/smartphone/moč. Na iPhonu/iPadu jsem používal skvělou aplikaci DayOne. Diaro se tady hodně inspiroval. Výhodou je webová verze a synchronizace s Dropboxem.

 

8. Timehop (zdarma)

Timehop

Timehop

Vy, co píšete na sociální sítě – víte, co jste psali před rokem/dvěma/třema? Někdy není o co stát, ale občas si člověk řekne „Ježíš, co jsem to psal za hovadiny? Musím se z toho poučit!“ a napíše další blbost. Na to, abych měl přehled, slouží aplikace Timehop, která vám každý den ráno ukáže, o čem jste psali na sociálních sítích v daný den před rokem a více. Někdy se jeden nestačí divit…

 

9. Narozeniny (zdarma)

Narozeniny

Narozeniny

Každý má nějaké příbuzné, přátele, známé (sirotkům a samotářům v depresi se omlouvám). Abyste nezapomněli na jejich slavný den, stačí si do kalendáře zadat jejich datum narození, či nějaké význačné výročí a tahle aplikace si tyto údaje načte a zobrazí v přehledném seznamu i s věkem (umí načíst i data z Facebooku).

Narozeniny - widget

Narozeniny – widget

Má i několik widgetů, které si můžete dát na plochu a každé ráno, jako já, začít den kontrolou, zda někdo neslaví a pokud ano, zkoušet, zda se mi podaří mu popřát jako prvnímu.

 

10. Fuelio (zdarma/39 Kč)

Fuelio

Fuelio

Aplikace pro ty, kdož jezdí autem a mají rádi přehled, kolik utratili za benzín, či naftu. PRO verze se rozhodně vyplatí, protože má mimo jiné synchronizaci s Dropboxem, tudíž se vám nemůže stát, že vám po havárii mobilu zůstane jen prázdná úvodní obrazovka (true story).

 

11. 9GAG (zdarma)

9GAG

9GAG

A protože život není jen práce a nadpisy většinou lžou, mám tady na závěr jedenáctou aplikaci – něco, u čeho se občas zaseknu i hodinu – aplikace serveru 9gag.com. Kdo nezná, zeptejte se svých dospívajících dětí. Jen malá rada: neposílejte jim odkazy na vtipné fotky z téhle aplikace. Jejich smysl pro humor je velice pravděpodobně už někde jinde, než ten váš. Vyzkoušeno za vás.

 

Závěrem

Pokud vás můj seznam 10 nejpoužívanějších aplikaci pro Android zaujal, budu rád, když se podělíte dole v diskusi o další tipy na zajímavé aplikace, které na vašem androidím smartphonu používáte vy.

A pokud se vám článek líbí, uděláte mi radost, když jej budete sdílet.