Pravda, nebo ne?

Pravda, nebo ne?

Dnes jsem náhodou při poobědovém relaxu narazil na zajímavý inzerát (viz obrázek). 32 gigové GéeSko, no nekupte to, že? Bylo mi od počátku víceméně jasné, že půjde o nějakou levárnu, ale aspoň chvíli jsem se kochal myšlenkou získat tento našlapaný stroj za tuhle neuvěřitelnou cenu a tak jsem kontaktoval prodejce.

Ač údajně z Prahy, odpověděl mi jazykem překladače:

Ahoj,
I `m rád, že máte zájem o koupi mých telefonů. Nejdřív mi řekněte, kolik chcete koupit, jsem 10 telefonů.

Waiting Vaše odpověď v angličtině komunikovat lépe.
Děkujeme vám!

Inu co, s použitím hlavy a Google překladače jsem mu odpověděl, že bych měl o jeden kousek za tuto skvělou cenu zájem. Odpověď na sebe nedala dlouho čekat:

Hello,

OK, the total price for 1 phone will be 200 EUR shipping and handling taxes included. I`m from Birmingham, United Kingdom but this will be not a problem if you are seriously interested to buy it.
The phones are brand new, are officially unlocked, in sealed boxes, 1 year international warranty, equiped with all accesories.
If you really want to buy just let me know in the next e-mail and i will explain you better how this deal will be closed.

Look forward to receiving your answer asap.
Regards,
G. Michael Jude

V mém dalším mailu jsem se poptal, zda v inzerátu zmiňovaná Praha by mohla znamenat osobní převzetí. Jak naivní jsem byl 🙂 Bylo mi vysvětleno, jak to v tomhle kšeftu chodi:

I`m from Birmingham, United Kingdom.
The final price for 1 x Apple iPhone 32GB 3GS is 200 Euro shipping and handling taxes included.
We will close the deal through eBay Buyer/Seller Protection Program. In this way we are both protected.

I will explain you how it works:
eBay will contact us (seller and buyer) with payment and delivery instructions. You will send the money to eBay. Once the payment is made and confirmed, eBay will notify me to start the delivery (it will take 24h to 48h to receive the package). Once you have the phones in your hands, you have 3 days to inspect them to see if they are original, new, unlocked, working …etc. If you want to keep them, you will have to notify eBay that everything is OK so they can send me the money. If you are not satisfied with the phones, send them back at my costs and eBay will cancel our transaction and you will get your money back.

Let me know if you are interested because i need some details from you in order to start this transaction.

To už mě upozornili někteří twitteristi, že půjde zcela určitě o podvod, ale to jištění přes eBay Buyer Protection Program se mé, bílým ajfonem zatemnělé mysli, zdálo stále v pohodě. Napsal jsem mu tedy, že mám zájem a poslal mu kontaktní údaje. V krátké době přišla odpověď:

The transaction is started. eBay need to contact you soon by e-mail.

Napadlo mě navštívit stránku s inzerátem, ale inzerát byl mezitím smazán. Na můj dotaz, co že se to děje, přišla tato odpověď:

I have cancel the auction because I had to many offers for it and I was getting more and more confused as I do not know who is who….so now I will wait for the buyer. Let me know if you want to buy it.

No jistě, za takovou cenu, to musí být zájem!  Kolem páté pak přišel závěrečný potvrzovací e-mail:

Hello,

The transaction was started. Please check you e-mail because eBay have sent you an invoice. Please follow the instructions from the invoice to complete the transaction safely.

Regards,
G. Michael Jude

…a hned vzápětí platební doklad z „eBay“ z adresy ebay@buyer-protected.com (viz obrázek)

"Platební" doklad

"Platební" doklad

Zkusil jsem URL www.buyer-protected.com a chlapec to má docela slušně ošetřené, protože mi najela titulní stránka eBay.com. Kolik asi zájemců si nic neprověřovalo a rovnou poslalo peníze?!

Chvilku to ve mě bublalo a pak jsem tuto korespondenci zakončil touto reakcí:

Are you kidding me? ebay@buyer-protected.com??? This is not a real
address from eBay!

You wanted to trick me??

I will write an article about you!

L. Krayzel

Vím, že mu tohle může být úplně ukradené, ale tímto článkem chci varovat případné nešťastníky, kteří by na něco takového naletěli a chtěli snad někam posílat své peníze. Bojím se, že zpět by nedorazila ani ta pověstná cihla.

Hlavička zprávy inzerenta

Hlavička zprávy z eBay