iPhone s vysoce kontrastním dotykovým displejem, s MP3 přehrávačem, s přehrávačem videa, s prohlížečem obrázků, s rádiem a čtečkou elektronických knih? Za dva tisíce korun? Že to není možné? Čtěte podrobnou recenzi přístroje, který jsem měl přes víkend v rukou a který si můžete koupit tady.

No tak dobrá, on to možná přímo „ajfoun“ není, ale má k němu hodně blízko :-). Takže s pravdou ven. Jde o kapesní multimediální přehrávač, napodobující styl iPhone. Pokud vím, je to první přehrávač MP4 s dotykovým displejem a pokud nevím, opravte mě v komentářích.

Upozornění: Pro ty, co ani po předchozí větě nepochopili, jde o MP4 přehrávač s podporou videa. Z tohoto přístroje nelze telefonovat. Opravu ne. Nezkoušejte to. Stejně vám to nikdo nezvedne.

Poznámka: po kliknutí na fotografie se zobrazí jejich větší verze. Za kvalitu se předem omlouvám (foceno částečně večer automatem a částečně fotoaparátem z MDA ASUS P525).

Papundeklová krabice s vyřezaným otvorem na horní straně (aby byl ten krasavec vidět) sice na první pohled krásou příliš neoplývá, ale důležité je, co skrývá uvnitř, ne? V krabici mimo samotný přehrávač najdete nabíječku, USB-miniUSB kabel, CD s videokonvertorem, podprůměrná sluchátka, označovaná jako demo, stylus (který ovšem nebudete potřebovat) a anglický a český 40 stránkový manuál.


Základní menu

Po zapnutí mě překvapil poměrně kontrastní displej s ikonami ve stylu iPhone. Ovládání pomocí dotykového displeje chce trošku síly. Displej není tak citlivý, jako např. u mého ASUSe P525, ale netřeba tlouct paličkou. Přístroj je menší, než iPhone, drží se dobře v ruce a působí „kůlově“ 😉


Zadní strana přístroje


Tři ovládací prvky

Kromě displeje jsou na čelní straně jen tři ovládací prvky. Tlačítka pro pohyb v menu, nebo pro zvyšování, či snižování hlasitosti a prostřední tlačítko, které slouží pro rychlý skok na hlavní nabídku. Nic víc netřeba.


Vstup na sluchátka, vypínač a miniUSB konektor

Na horní straně přístroje najdete miniUSB vstup pro dobíjení a nahrávání souborů z počítače, dále hlavní vypínač, který slouží i pro zamčení přístroje (funkce HOLD) a vstup pro 3,5 mm jack sluchátek (přiložená sluchátka jsou opravdu jen demo – podobná koupíte kdekoli na vietnamském tržišti za necelých 50 korun). Na spodní straně je pak gumová krytka, která uzavírá vstup pro paměťovou kartu typu miniSD. Přístroj podporuje až 4 gigové karty. Není skvělá představa, že mám v kapse databanku s 6 gigama fotografií z dovolených?


Hraje MP3

MP3 přehrávač má mimo standardních funkcí i ekvalizér a s nastavením superbass a lepšími sluchátky je poslech The Rasmus skutečný zážitek :-). Přehrávač podporuje funkci zobrazování textů přehrávané skladby. Pokud máte ve stejném adresáři, jako MP3, soubor s textem s příponou LRC, uvidíte na displeji i text. Takové kapesní karaoke 😉


Video ve fullscreen a s menu

Videopřehrávač dle výrobce umožňuje přehrát až 4 hodiny filmu, než dojde baterie. V praxi jsem zkoušel přehrávat dokola dvacetiminutový díl seriálu The It Crowd a po osmém přehrání a po zjištění, že z indikátoru baterie ubyl asi milimetr mě to přestalo bavit. Přehrávač neumí klasické AVI. Je třeba je překonvertovat přiloženým převaděčem. Pokud máte film s titulky, musíte je před konverzí „vpálit“ do filmu, protože nemůžete čekat, že přehrávač z Číny bude umět české titulky 🙂


Displej je kontrastní


Stylus nebudete potřebovat

Jak už jsem říkal, stylus nebudete potřebovat, protože přístroj se pohodlně ovládá prsty. Navíc ho pravděpodobně brzy ztratíte, protože v těle přístroje není drážka na stylus a tudíž nadšenci tyčinkového ovládání jej budou muset nosit po kapsách.


Tetris

Rádio umožňuje uložit až 20 stanic, které si naladíte buď ručně, nebo využijete funkci automatického ladění.


E-book reader * Záložky v e-book readeru

Nejvíce jsem byl zvědav na čtečku elektronických knih. Jak jsem předpokládal, PDB formát nezvládne, jen čisté TXT soubory. Překvapilo mě, že umí záložky, takže nemusíte po vypnutí a zapnutí přístroje pracně hledat, kde jste skončili. Jak se dalo čekat, čtečka neumí české fonty. Zkoušel jsem všechny možné konverze, ale bohužel. Nepředpokládám, že by se výrobce polepšil s nějakou novější verzí firmware.


Správce souborů

Na závěr pár řádků z technické specifikace:

 • Displej: – 2,8″ !!!
 •    – rozlišení 320×240 bodů
 •    – 260 000 barev!!!
 • Audio: – MP3, WMA, WAV
 •    – při nahrání souboru lrc zobrazuje při přehrávání text písně
 • Video: MPEG-4 (AVI)
 • FM rádio s předvolbou na 20 stanic
 • Podporuje prohlížení obrázků ve formátech JPEG, GIF, a BMP
 • Možnost čtení elektronických knih (e-book)
 • Podpora nahrávání zvuků ze zabudovaného mikrofonu
 • Mnohonásobný Ekvalizér s možností vlastního nastavení
 • Hry
 • Slot na Pam. kartu mini SD až 4Gb
 • Doba přehrávání videa – až 4 hodiny
 • Doba přehrávání hudby – až 15hodin
 • Balení obsahuje: Stylus, Nabíječku, USB kabel, CD, manuál v ČJ, Demo sluchátka
 • USB 2.0
 • Baterie Li-ion 1000mA/h
 • Podpora těch OS WIN98se/ME/2000/XP
 • Možnost firmware upgrade

Za zapůjčení přístroje děkuji firmě GS Mobil, kde si jej můžete pořídit za 2390 korun v jednogigové verzi, nebo za 2690 korun ve dvougigové verzi.