Mobilní zařízení se systémem Windows Mobile jsou pro mě jedinečná v tom, že když už si myslím, že všechno vím a nikdo už mě nemůže ničím překvapit, přijde někdo s něčím novým a pro mě naprosto neuvěřitelným. Jako například včera.

To, že existuje program DosBox, který emuluje staré prostředí operačního systému MS-DOS, jsem věděl. Díky tomuto programu si někteří z nás dříve narozených mohou dovolit ten nostalgický luxus zahrát si třeba stařičkou hru Commander Keen i na supermoderních strojích s operačním systémem Windows Hlista Vista. A že těch starých dosovských her je na Internetu něúrekom a zadarmo.Včera jsem náhodou narazil na portaci programu DosBox pro systémy Pocket PC. „Instalace“, pokud se tomu tak dá říkat, je snadná. Balík prostě rozbalíte na kartu do složky DosBox. Dále založíte, opět na kartě, složku s názvem například OS (jako operační systém, ale klidně jej můžete nazvat jak libo) a v souboru dosbox.conf, který najdete v adresáři DosBox, upravíte cestu, kde se „mountuje“ disk C. Tedy v případě, že jste složku nazvali tak, jako já, tedy OS a vaše karta se v systému jmenuje SD Card, bude úprava vypadat takto:

[autoexec]
# Lines in this section will be run at startup.
mount c "\SD Card\OS"
c:

A to je vše. Teď už si můžete začít hrát. Spustíte dosbox.exe a vykoukne na vás staré dobré černé okno a dole virtuální minipidiklávesnička. V DosBoxu funguje většina známých příkazů operačního systému MS DOS, takže můžete zkusit vymazat obrazovku (cls), založit adresář (md test), nebo si vypsat všechny soubory v adresáři (dir).

Což je docela nuda. Ta největší legrace teprve začíná. Pokud si stáhnete tento balík a rozbalíte jej na kartu jako podsložku již dříve založené složky OS, dýchne na vás historie. Není to nic menšího, ani nic většího, než plnohodnotné Windows 3.11 na Pocket PC. Ovládání pomocí stylusu je poněkud kostrbaté, ale to vůbec nevadí, jde jen o tu možnost 🙂

Až si vyhrajete s Windows, můžete si třeba, jako já, stáhnout už zmiňovaného komandéra Keena a při pohledu na úvodní obrazovku zatlačit slzu. Hrát se sice moc použitelně nedá, ale opět – jde o pocit. A co takhle starý dobrý Volkov Commander? Ano, i ten jede a stačí k tomu tři soubory: VC.COM, VC.INI a VC.OVL. Přeji příjemnou zábavu.
Možná tady objevuju Ameriku a tři z pěti magistrů tohle už zkoušeli, ale my ostatní si můžeme alespoň zavzpomínat na tu dobu, kdy čtyři megabajty operační paměti měli jen ti nejhustší týpci 🙂

Poznámka: ale i přes tyhle možnosti bych stejně svůj Asus P525 vyměnil za iPhone 😉