Spokojení majitelé nejlepšího a nejlevnějšího současného smartphonu s operačním systémem Symbian Siemens SX1 pravděpodobně vědí, kde udělali soudruzi z NDR chybu. Kluzký povrch chromovaného joysticku je, stejně jako mě, jistě přivádí k šílenství. Naštěstí se našli šikovní kutilové, které napadlo použít daleko lepší joystick z Nokie 6600 a svou snahu i zfotodokumentovat.

Pro případné váhavé kutily přináším fotonávod inspirovaný návodem uveřejněným zde. Upozorňuji, že nenesu žádnou zodpovědnost za poškození telefonu, způsobené neodbornou aplikací tohoto návodu.

Budete potřebovat toto:

  • joystick z Nokie 6600 (lze sehnat v Sectronu za 24 korun, což je v porovnání s cenou 126 korun například zde docela neuvěřitelné)
  • vhodnou pracovní plochu
  • šroubovák torx 5 (hvězdička)
  • starší SIM kartu
  • vrták o průměru 2 mm
  • imbusový klíč 2
  • zhruba půlhodinku absolutního klidu

Poznámka: kliknutím na fotografie se zobrazí jejich větší verze.


Sundáme kryt baterie, vyjmeme baterii, MMC kartu, SIM kartu a pomocí torxu vyšroubujeme čtyři označené šrouby.

Pomocí staré SIM karty lehce zapáčíme na označených místech. Dle kutilů, kteří to již dělali, to jde celkem snadno, ale v mém případě jsem se s tím docela zapotil.

Nyní máme telefon rozdělen na tři díly. Dále se zaměříme na prostřední část.

Na označených místech je displej k základní desce přidělán čtyřmi nacvakávacími pacičkami – opatrně jej oddělíme a odložíme stranou.

Sláva – joystick v celé své kráse.

Opatrně za pomocí tahu a nehtů jej sundáme a uložíme pro případ návštěvy servisu v záruční době.

Nový joystick má o něco menší otvor, proto jej za pomocí vrtáku (opatrně, jen ručně) rozšíříme a otvor ještě upravíme vhodným nástrojem – mě se osvědčil dvojmilimetrový imbusový klíč.

Zkusíme nasadit nový joystick na trn – možná to půjde ztuha, ale nebojte se přitlačit – nic horšího než ulomení celého joysticku od základní desky se stát nemůže 😉

Nacvakneme zpět displej s klávesnicí. Pozor – dole na displeji jsou dvě malé černé zhruba milimetrové pacičky. Ty patří pod klávesnici.

Blíží se konec vaší odvážné akce. Zbývá nacvaknout zpět klávesnici s horním krytem. Chvilku vzdorovala, ale nakonec se to povedlo.

A tady už vidíte výsledek své, tedy mé práce.

Rozdíl je zcela zásadní. Zpočátku jsem byl zmatený, protože joystick neklouzal, jak jsem byl zvyklý u původního. Nutno dodat, že pokud budete chtít takto upravený telefon zanést z jakéhokoli důvodu do servisu, je třeba vrátit původní joystick na své místo.