GarageBand

GarageBand na iPadu

Před rokem a čtvrt představila firma Apple svůj tablet iPad (a na několik let zamotala hlavu výrobcům, kteří se okamžitě přeorientovali z pokusů vyrobit tzv. iPhone Killera na pokusy o výrobu iPad Killera – leč zatím marně). Tehdy jsem si říkal, že je to jen přerostlý iPhone, který jsem už nějaký ten rok nosil v kapse. Hezké, ale nepotřebuji to. Navíc za cenu, za kterou ho nabízely některé vydřidušské české e-shopy, bych si mohl koupit iPhony dva.

Před čtyřmi měsíci konečně dorazil iPad i do Česka. Za poměrně pěknou cenu necelých 12000,- se v základní verzi (16 GB, WiFi) dal sehnat například v Datartu. To už vypadalo přijatelněji, ale stále jsem ho nepotřeboval.

Někdy v té době jsem doma začal laborovat s tzv. hackintoshem, což je vlastně Mac OS X operační systém provozovaný na běžném PC. Postupně jsem si tenhle systém oblíbil tak, že jsem jinak dobré a funkční Windows 7 totálně odepsal. Aplikace pro práci s fotkama, na střih videa, pro „tvorbu“ hudby, všechno tak pěkné, funkční, elegantní a přívětivé 🙂 Mac se pro mě stal jedničkou. Stále iPad nepotřebuji, mám přece skvělý iPhone 4. iBooks sice vypadají na iPadu fantasticky a jak napsal matesola na twitteru, „někdy mám chuť si při otáčení stránek olíznout prst“ (volně upraveno),  ale Ježíšek mi přinesl Kindle, takže jsem spokojený.

S věkem člověk leniví a je pravda, že letos už mi bude tři roky po čtyřicítce (nebo sedm let do padesátky, jak by řekl pesimista…). Počítač mám v ložnici a občas závistivě pokukuji po manželce, která se svým notebookem sedí v křesle, případně pololeží na gauči a tvoří. Také bych tvořil v křesle, ale minitower na kolenou je poměrně dost těžký. Začal jsem uvažovat o Macbooku. Jenže rozumný Macbook s rozumně velkým displejem přijde na nějakých 25000,- což je docela dost na občasné použití. Co takhle něco menšího, skladnějšího a hlavně levnějšího?

Poznámka: případní čtenáři z řad příznivců sekty RH teď okamžitě přestanou číst a hlavně se přestanou svými svatým hněvem roztřesenými prsty snažit najít myší políčko pro komentář.

Před několika dny Apple představil iPad 2. Nevím, jak to dělají, ale při každé návštěvě jejich webu mě ty vkusně naaranžované barevné obrázky okamžitě osloví („…ber kreditku, velkou tašku, val k bankomatu a pak k nejbližšímu iStylu…“). Pak jsem viděl tohle video. A vzpomněl jsem si, že jsem kdysi byl muzikant. Kde jsou ty časy. S tímhle bych mohl ve volném čase zase tvořit, nahrávat a dokonce bych něco ušetřil za ty tuny efektových krabiček ke kytaře 🙂

Samozřejmě že by asi nemělo smysl kupovat si tuhle placku jen proto, abych přes ni (a přes tohle přídavné zařízení v ceně 99 dolarů) mohl hrát a nahrávat. Ale není to jen o kytaře. Nově představené iMovie provozované na iPadu mě taky láká. A možnost občas něco upravit, případně dodělat v PHP z křesla pomocí aplikace Textastic je taky lákavá. Nepotřebuji iPad?

Ale položme se na otázku z nadpisu: má smysl pořídit si lehce jetý iPad první generace, který prodávají lidé toužící po dvojce za skvělé ceny (např 6900 i s obalem)?

Blíží se moje narozeniny. Potřebuji iPad?