Jak odblokovat iPhone

iPhone je bezesporu báječná elektronická hračička (nic víc a nic míň). A protože já jsem nadšenec do těchhle maličkých krabiček, nacpaných drátky a malými taiwanci, nevylučuji, že si někdy tenhle strojek já (nebo někdo z rodiny) pořídím. U nás si z běžného iPhonu (ať už zakoupeného jakýmkoli způsobem) zatím nezavoláte. Ale našlo se pár chytrých hlav a dalo se dohromady a řekli: Dost! A není náhodou, že těch pár chytrých hlav se sešlo v Polské lidové republice. Jéžiš, co to melu. No prostě kdo má Internet, ten ví, že iPhone už jde nějakou dobu odblokovat, z čehož má Velký Steve těžkou hlavu. A abych nemusel složitě pátrat, až náhodou někdy nastane ten čas, že mi tahle placička bude ležet na konferenčním stolku v obýváku a celá rodina na ni bude hledět jako na svatý obrázek, šoupnu si sem jen pro vlastní potřebu tenhle návod.

Aby bylo jasno – nikoho tím samozřejmě nenavádím, aby si udělal z toho skvělýho ajfounu vod kámoše z Emeriky nefunkční podložku pod mýdlo do koupelny. Pokud někdo tohoto návodu využije, pak tak učiní s plným vědomím toho, že přístroj pak nemusí fungovat a že to nemusí být jen krátkodobý výpadek. K čemuž mu dopomáhej bůh.

Pro šťouraly: ano, tenhle článek tu je jen pro zvýšení návštěvnosti E-deníku. Jak známo, čím větší návštěvnost, tím více člověk prodá nabízeného produktu a protože na E-deníku nenabízím k prodeji prakticky nic, celá tahle věta jaksi nedává smysl. Howgh!

Za svolení k publikování děkuji autorovi článku http://pub.logicworks.cz

Věřím, že o iPhone slyšel snad už každý. A pokud ne, tak pro vás čtyři je tu tenhle podrobný článek.

Co jsem to jen chtěl… Aha. Takže jdeme na to?

Aktivace

První problém je aktivace telefonu – standardně jej lze aktivovat s pomocí paušální smlouvy s americkou pobočkou společnosti AT&T (dříve Cingular). Tato aktivace je navíc přes iTunes Music Store, který je u nás bohužel v nedohlednu. Naštěstí existuje program iNdepencence 1.1.1, který umožňuje aktivaci telefonu i bez podepsání smlouvy a použití iTunes Music Store.

  1. V první kroku je potřeba vypnout iTunes, v systémových preferencích (Jablíčko > System Preferences > Users > Login Items) odstranit iTunes Helper a za pomocí nástroje Activity Monitor (Macintosh HD > Applications > Utilities > Activity Monitor) ukončit běžící proces iTunes Helper (použijte tlačítko Quit Process).
  2. V druhém kroku si stáhněte poslední firmware pro iPhone. A rozbalte jej, pokud se tak nestalo již automaticky.
  3. V třetím kroku spusťte iNdependence. V záložce Jailbreak vyberte položku Perform Jailbreak. Ukažte na složku s rozbaleným firmwarem a postupujte podle instrukcí a buďte trpěliví. Opravdu je potřeba držet obě tlačítka současně po uvedenou dobu. V záložce Activation stiskněte tlačítko Put PEM File a následně Generate Activation. Uložte soubor s příhodným jménem (např. Active) například na plochu.
  4. Ve čtvrtém kroku aplikaci ukončete a znovu spusťte. V záložce Activation stiskněte tlačítko Activate Phone. Pokud nebudete mít úspěch, zkuste ji znovu ukončit a spustit.

Pokud jste se dostali až sem bez problémů, čeká nás další krok, ve kterém zkontrolujete na svém iPhonu jakou verzí firmware disponuje. Otevřete iTunes a v seznamu zařízení se objeví iPhone. V záložce Summary klepněte na tlačítko Check For Update. Po úspěšné aktualizaci na verzi 1.0.2 (s vyšší verzí firmware zatím není jisté, že to bude fungovat), stiskněte tlačítko Restore. Tím se všechno nastavení smaže, ale iPhone bude v ideálním stavu pro další háčky. Zopakujte krok 1, 2 a 4.

Voilá! Telefon je aktivovaný a můžete začít používat filmy, hudbu anebo fotografie. Já vím, to je málo. Co nás ještě dělí od "úplného" odblokování? Samozřejmě to nejhezčí 🙂

Odblokování

Ze stránek iphone.nullriver.com/beta/ si stáhněte beta verzi 3.1 aplikace AppTapp, která nainstaluje do telefonu další ikonu s názvem Installer (doporučuji prozkoumat – najdete tam například Doom pro iPhone a podobné libůstky). Instalace je velice jednoduchá – po spuštění vyberete verzi firmware 1.0.2 a instalátor se postará o zbytek sám, dokonce zrestartuje iPhone. Skvělé, takže si můžu dát krátkou pauzu.

  1. Tento krok vyžaduje připojení k bezdrátové síti Wi-Fi přímo z iPhonu – takže u vás doma nebo v nejbližší kavárně. V hlavní nabídce iPhone vyberte tlačítko Settings > Wi-Fi a vyberte bezdrátovou síť.
  2. V druhém kroku klepněte v hlavní nabídce iPhone na ikonu Installer a nainstalujte Community sources. Po instalaci se objeví další šikovné nástroje – mezi nimi OpenSSH a DSB Subsystem. Jako první nainstalujte BSD Subsystem, poté OpenSSH.
  3. Stále jsme připojeni s iPhonem na bezdrátové síti. Na počítači budeme potřebovat FTP klient (např. http://cyberduck.ch/ anebo http://www.panic.com/transmit/) a IP adresu iPhonu (hlavní nabídka iPhone > Settings > Wi-Fi > modrá šipička u právě vybrané sítě > IP address) – tu si poznamenejte.
  4. Stáhněte si tento soubor (alternativní link), který je nutný pro instalaci a rozbalte jej.
  5. Spusťte Cyberduck anebo Transmit a vyplňte následující údaje:
    server:		IP adresa vašeho iPhone, kterou jste si poznamenali
    login:		root
    pass:		dottie
    Initial Path:	/
    protokol:	SFTP
    
  6. S pomocí aplikace Cyberduck anebo Transmit nakopírujte do složky /usr/bin/ soubory iUnlock, ICE03.14.08_G.fls, nor, minicom, bbupdater.
  7. S pomocí stejné aplikace vytvořte ve složce /usr/ složku local a v ní složku etc. Do této složky (/usr/local/etc/) nakopírujte minirc.dfl.
  8. Do složky /usr/libexec/ překopírujte soubor lockdownd.

Pokud bude potřeba přepsat nějaké soubory, které už na vašem iPhonu jsou, nebojte se a přepište je – jde pouze o softwarovou úpravu systému Mac OS X, kdykoliv lze vše vrátit zpět.

"The Final Countdown"

Pamatujete si ještě IP adresu vašeho iPhone a máte jej stále připojený přes Wi-Fi? Výborně! to se nám hodí. Otevřete Terminál (Macintosh HD > Applications > Utilities > Terminal).

  1. Napište ssh root@IPadresa. IPadresa je právě ta IP adresa, kterou jste si předtím opsali.
  2. Zadejte heslo dottie (heslo se z bezpečnostních důvodů nezobrazuje)
  3. Napište postupně (za každým řádkem stiskněte Enter):
    cd /usr/bin/ 
    chmod +x bbupdater
    chmod +x iUnlock
    chmod +x minicom
    launchctl unload -w /System/Library/LaunchDaemons/com.apple.CommCenter.plist
    iUnlock ICE03.14.08_G.fls nor 
    

    Po zadání posledního příkazu se spustí program iUnlock, který bude vypisovat procenta, kolik je hotovo.

  4. Zadejte příkaz bbupdater -v a stiskněte Enter. Výsledkem bude tohle (pokud ne, zopakujte krok 3 – v žádném případě nerestartujte, jinak dojde k přeručení Wi-Fi spojení):
    # bbupdater -v
    Resetting target...
    pinging the baseband...
    issuing +xgendata...
    firmware: DEV_ICE_MODEM_03.14.08_G
    eep version: EEP_VERSION:207
    eep revision: EEP_REVISION:7
    bootloader: BOOTLOADER_VERSION:3.9_M3S2
    Done
    
  5. Zadejte příkaz minicom a stiskněte Enter. Spustí se terminál pro modem, v kterém zadáte postupně tyto příkazy (opět s Enterem na konci):
    AT
    AT+CLCK="PN",0,"00000000"
    AT+CLCK="PN",2
    
  6. Ukončete minicom – stikněte CTRL + A, poté Q a zvolte možnost Yes.
  7. Spusťte modem v iPhonu příkazem launchctl load -w /System/Library/LaunchDaemons/com.apple.CommCenter.plist (ááá ještě Enter).
  8. Zasuňte vaši SIM kartu do iPhonu a zavolejte vašim známým 🙂