Spammeři všech zemí, polibte si prdel!Všímaví návštěvníci mého občasníku si možná všimli, že jsem vyměnil motor, na kterém běžel E-deník. Díky Arthure, Bloxx mi byl dlouhou dobu dobrým redakčním systémem, ale zcela náhodou jsem objevil bBlog, který mě uchvátil jednoduchostí (pouhých 11 tabulek) a zároveň silným objektovým jádrem, založeným na systému Smarty. Jednou z mnoha užitečných vlastností je možnost přiřadit příspěvek do více kategorií, což má pokud vím snad jen systém phpRS. Jeden večer jsem převedl data, druhý večer si pohrál s šablonami, nastavením a vyladěním a bylo vymalováno.

Včera odpoledne si mě vyčíhl komentářový spamový robot, zahlcující komentáře k různým článkům přehršlí odkazů na online kasína, samozřejmě s podvrženou vygenerovanou e-mailovou adresou. bBlog nemá, respektive neměl žádnou ochranu proti komentářovému spamu. Večer jsem sedl, založil novou tabulku, rozšířil administraci o pole pro klíčová slova, upravil skript pro vkládání komentářů tak, že při pokusu o vložení spamu se zapíše do tabulky datum a čas, IP adresa a celý obsah včetně případné adresy odesílatele. Od půlnoci do teď jsem takto zarazil a odchytil 30 kousků (na požádání rád přepošlu).

Já vím, spamovému řešení systému NRSNSVSB se to nevyrovná, ale od půlnoci mám klid. A když se objeví někdo jiný? Přidám další klíčové slovo přes administrační rozhraní a mám pokoj.

Na závěr si nemohu odpustit parafrázi Kodetova zvolání z Pelíšků: Spammeři všech zemí, polibte si prdel!