HTC Hero

HTC Hero

Díky jednomu velice hodnému známému jsem měl minulý víkend možnost osahat si na vlastní prsty mobilní operační systém Android. Pro ty, kterým se tohle minihodnocení, či shluk dojmů nechce číst celé, dávám závěrečné shrnutí hned na začátek, takže si to přečtěte a můžete jít na kafe:

Android je skvělý, uživatelsky příjemný operační systém, který mohu doporučit všem začínajícím smartfounistům a přeběhlíkům od systému Windows Mobile. A HTC Hero je jeho důstojnou hardwarovou schránkou.

Pro všechny rýpaly: toto není recenze – jde o mé čistě subjektivní pocity a postřehy. Komu se to nelíbí, ať jde třeba… do Kauflandu.

Krabice

Krabice

Domů jsem si přinesl úhlednou bílou krabičku, která se vůbec netají svou inspirací u iPhonu. Po spuštění a připojení k Wifi mě přístroj požádal o přihlašovací údaje ke Google, Facebooku, Flickru a Twitteru a po cca pěti minutách jsem měl veškeré kontakty, kalendář a poštu z Gmailu v telefonu. První plus.

HTC Hero je pěkný, malý kompaktní přístroj. Drží se příjemně v ruce. K příjemnému pocitu z držení přispívá materiál zadní strany, který je pogumovaný. Bál jsem se, že když dám přístroj do kapsy, budu budit pozornost kvůli čouhající dolní části telefonu, ale Hero do kapsy pohodlně zapluje a nikde nic nečouhá. Pocitově podobné, jako iPhone, který v kapse kalhot ani necítím.

Display narozdíl od iPhonu nekryje sklo, ale plast, tudíž hrozí poškrábání, takže by asi bodla nějaká krycí fólie. Nemám vyzkoušeno, jestli pak bude kapacitní display stejně citlivý, ale soudě podle zkušeností z iPhonu, zřejmě ano.

Hero nemá hardwarovou klávesnici. Standardně je na softwarové klávesnici nastaveno, že při stisku lehce zavibruje, což jsem zpočátku hodnotil pozitivně, ale časem jsem si všiml, že to malinko zpomaluje psaní, takže jsem to vypnul.

Internetový prohlížeč se snaží napodobovat ten v iPhonu a naivně jsem si myslel, že je založen na stejném základu, tedy na Webkitu, ale prý má základ v Opeře. Kdo si ohmatal Safari na iPhonu, bude reakcemi mírně zklamán. Víc k tomu nemám 🙂

Tlačítko Zpět je umístěno docela nevhodně na pravé straně dole. Člověk aby si vykloubil palec kvůli návratu o stránku dopředu.

Kladně hodnotím systém virtuálních obrazovek a možnost umístit na ně libovolné tzv. widgety (kalendář, kontakty, vyhledávač, twitter, atd.). Poslední dobou se něco podobného objevilo i pro iPhone v podobě programu SmartScreen, ale systém placeného programu a dalších placených widgetů od třetích stran mi příliš nevoní.

Co se týče rychlosti, můj skoro dva roky starý iPhone první generace má bleskové reakce. HTC Hero se občas zasekne, jakoby potřeboval nadechnout. Pro iPhonistu to působí rušivě, ale běžný uživatel si nevšimne ničeho divného.

Přehrávač videa je tragedie. Nevím, zda nešlo o vtip, nebo jsem měl jen něco špatně nastaveno, ale při sledování filmu, následného opuštění prohlížeče a návratu zpět se film spustil znovu od počátku. Nechápu…

Jak už jsem zmiňoval na počátku ohledně Google, co se mi moc líbilo, byla dokonalá synchronizace a to až tak, že když jsem po třech dnech a několika desítkách nainstalovaných programech systém uvedl do továrního nastavení pomocí hardresetu a pak znovu připojil, během několika minut bylo vše tak, jak jsem to smazal, tedy nastavení virtuálních obrazovek, všechny programy, kontakty atd. Velký bratr si vše značí 🙂

Některé věci by se mi líbily na iPhonu. Například to, jak je řešena celá telefonní část, správa kontaktů, dokonce čistší zvuk při telefonování (což ale není věc systému).

Jiné věci mě naopak od případného přechodu na HTC Hero odradily. Užší displej a tudíž užší virtuální klávesnice, která se snaží napodobovat tu z iPhonu, ale píše se na ní docela nepohodlně (viz video). Další věc je momentální nedostatek aplikací, což se ale časem určitě zlepší, protože Android má dobře našlápnuto.

Nechme planých řečí – jedno video vydá za tisíc slov.

Jak už jsem psal v úvodu, Android a HTC Hero je poměrně použitelný systém a nebýt těch pár nedodělků, asi bych kvůli otevřenosti platformy neváhal. Pokud bych se měl rozhodnout mezi iPhonem a přístrojem s Androidem, zvítězí iPhone. V případě Windows Mobile by to ale bylo jasné (kdo nepochopil, tak WM nemám rád, viz některé starší články 🙂 )

Máte-li k článku cokoli smysluplného říct, vyjádřete se v komentářích.