Co je malEEE, to je milEEE
Šťastnou souhrou náhod se mnou strávil tento víkend nejmenší a nejlevnější notebook současnosti, Asus EEE. Kdo neví, o co jde, tak tady je pár odkazů pro počáteční seznámení. Tenhle článeček nemá být recenzí – těch je na Internetu dost. Jde mi jen o zprostředkování dojmů z několikadenního používání tohoto téměř kapesního zařízení, které by se mohly hodit případnému nerozhodnému potenciálnímu kupci.
Recenze mě varovaly, že Asus EEE je opravdu malý, ale co na mě vykouklo z už tak malé krabice, mě překvapilo. Tahle placatá krabička se v pohodě vejde do dámské kabelky a ještě zbyde místo na větší svačinku. Bod plus. Po odklopení a zapnutí hlavního vypínače následovalo další překvapení. Díky absenci běžného pevného disku (Asus EEE obsahuje místo pevného disku flash paměť o velikosti 2,4, nebo 8 gigabytů – můj měl 4, z nichž si zhruba polovinu ukousl operační systém) je celý proces od zapnutí po náběh operačního systému naprosto, ale naprosto tichý. Než najela startovací obrazovka, myslel jsem, že jsem ho nezapnul. Další bod plus.
Nevýhoda řešení datového uložiště v podobě flash paměti je zřejmá – dnešní největší flash disky mají kapacitu 16 gigabytů, což je v nepoměru s běžným pevným diskem o velikosti například 250 GB. Bod mínus. Když ale vezmu v potaz cílovou skupinu, pro kterou má být Asus EEE zřejmě určen, mělo by to bohatě stačit. Dokumenty, tabulky a prezentace nezaberou příliš místa.
Asus EEE má předinstalovaný operační systém Linux Xandros, který je tak intuitivní, že ho hned po zapnutí dokáže bez čtení příručky ovládat i vaše sekretářka, o které je známo, že četla návod i na varnou konvici. Jak se píše v tomto článku, není problém tam nainstalovat Windows XP. Takže i odpůrci Linuxu pak mohou vesele pracovat.
Jakmile jsem si proklikal jednotlivé záložky s předinstalovanými programy, musel jsem vyzkoušet, jak se na něm píše. Nemohu říct, že bych měl havířské tlapy, moje ruce jsou spíše střední postavy a tak jsem čekal, že nebudu mít problém. Měl jsem. Při snaze o rychlé psaní se mi dost často stávalo, že prsty stiskly dvě klávesy. Nejsem sice desetiprstá rychlopísařka, ale dvěma až třemi prsty píšu jako blesk. Myslel jsem, že jde o cvik, ale ani delší psaní na to nemělo vliv. Chápu, že klasický dvouřádkový Enter by narušil koncepci klávesnice, ale alespoň Backspace mohl být širší. Pro porovnání jsem nechal napsat pár odstavců Pavlu. Ta má viditelně menší ruce než já, ale i přesto klávesnici nechválila. Klávesnice další mínus bod.
Předal jsem pak přístroj dalšímu členu rodiny – naší malé spisovatelce, aby otestovala kvality klávesnice. Viditelně jí blýsklo v oku, protože občas tráví hodiny nad obstarožním notebookem, na kterém píše povídky. Bohužel, ani na mé prosby, ani na pohrůžky je zatím nechce publikovat, ale jejími literárními kvalitami jsem si jist. Jednou si budeme užívat na Kanárech, až nám za svou první knihu zaplatí dovolenou 😉
Zpět k Asusu. Terry si v podstatě postěžovala jen na absenci češtiny. Asus EEE v české verzi by se měl dodávat někdy v dubnu.
Displej je opravdu miniaturní. Ať jsem měl Asus na stole, nebo na klíně, často jsem se přistihl, jak se hrbím a snažím se přečíst, co jsem to vlastně napsal. Tohle zařízení asi nebude nejvhodnějším dárkem pro vaše prarodiče. Nakonec jsem za klapky posadil nejmladšího člena rodiny, aby otestoval Asus EEE coby hráčskou konzoli. Ve volném čase sbírá poklady a bojuje v internetové hře Runescape. Po necelé hodince hraní krabičku pochválil, ale to, že musel rolovat s displejem, aby viděl celou plochu hry, jej příliš nenadchlo. Další mínus a nejen u her. U většiny webových stránek, které jsem navštívil, počínaje idnes.cz a konče mobilmania.cz, jde stránka takříkajíc za roh a nepomůže ani F11 pro přepnutí prohlížeče do celoobrazovkového režimu.
Jako technoida a nadšeného fanouška a sběratele elektronických krabiček mě Asus EEE nadchl, ale praktické využití pro naši domácnost jsem nenašel. Na internetování z cest mám PDA, na internetování z postele, nebo WC mám tablet. Škoda, těžko se mi vracel 🙂 Snad až v některé z dalších verzí bude mít dotykový otočný displej, bude vážit stejně a stát o něco méně, bych se možná nechal přemluvit.
Abych nezapomněl, jako bonus najdete na vrchní straně displeje malou webkamerku, která se může hodit při komunikaci přes předinstalovaný Skype. Asi jsem zapomněl na to nejdůležitější – Asus EEE obsahuje kromě standardní síťové karty i Wi-Fi modul, takže povídky, reportáže, články a fotografie pošlete klidně i z dovolené přes volný Wi-Fi hotspot. Mimo zásuvku na síťový kabel na bocích najdete ještě tři USB porty, čtečku na paměťové karty SD, VGA vstup na monitor a zásuvky na sluchátka a mikrofon. Nic míň a nic víc.
Závěr: jako cílovou skupinu téhle sympatické krabičky si dovedu představit kavárenského povaleče (pisálek, novinář, autor na volné noze), studenta vysoké školy, který sice má doma běžný notebook, ale tohle je do školy výhodnější, případně nějakého hračičku, který často cestuje a potřebuje být online. Kdo by se tahal s velkým notebookem, když potřebuje jen psát a má k dispozici tohle 900 gramů „těžké“ zařízení?
Škoda jen té přemrštěné ceny. 8500 s daní je podle mého názoru hodně. Nevím, kolik činí výrobní náklady, ale takových 6000 včetně daně by byla skvělá cena. Aj keď – ako vidno, bratia Slováci sa s tým naozaj němažú. Za 11290 českých na stole už lze koupit levnější klasický notebook.
A co si myslíte vy? Pro koho by tohle byl ideální pracovní nástroj? Nestyďte se vyjadřit svůj názor v komentářích pod článkem.