Nokia Lumia 900 je fajn telefon s nepříliš povedeným systémem
Díky laskavosti českého zastoupení firmy Nokia jsem měl možnost vyzkoušet si na 14 dní chytrý telefon Nokia Lumia 900. Své okamžité dojmy jsem zaznamenával na svém Twitteru. Jsem rád, že i přes převládající negativní hodnocení si nikdo z Nokie osobně nepřijel telefon vyzvednout dříve (například s kladivem na kolena, případně baseballovou pálkou 😉 ).
Jak už jsem zmiňoval ve svém starším článku o systému Windows Phone 7.5, toto není recenze (těch je ostatně plný Internet, namátkou tady, nebo tady, případně nejčerstvější tady). Je to jen krátké shrnutí několikadenního používání Lumie 900 jako hlavního telefonu a komunikátoru s případným zamyšlením nad možnou výměnou stávajícího iOS zařízení (iPhone 4). Problémy zde uvedené mohou vadit jen mě a ostatním mohou přijít k smíchu.
Pro ty, kterým se tohle minihodnocení nechce číst celé, uvedu závěrečné shrnutí hned na počátku, takže si to přečtěte a můžete jít na kafe:
Nokia Lumia 900 je fajn telefon s nepříliš povedeným systémem. Pokud jste jako já dlouholetým uživatelem systému iOS, budete zklamaní (viz závěrečné pro a proti). Hardwarově stojí za vyčtení jen dvě drobnosti. Software je ale kapitolou sám o sobě.
To zas bude v álejích nablito…
Reakce na Twitteru na sebe nedaly dlouho čekat. Někteří příznivci to vzali v klidu:
Několik skalních příznivců jsem svým nehulánovským přístupem naštval, až popudil:
A jiným jsem dokonce způsobil svými příspěvky dávicí reflex:
@nokia_cz na mé twity vcelku rychle odpovídala. Chápu, že si nemůžou kálet do vlastního hnízda, ale některé jejich reakce byly až úsměvné:
A teď konec srandy a pojďme na delší verzi pro ty, kteří nesledovali Twitter.
Moje několikadenní zkušenosti
Nečekal jsem nějaký podstatný rozdíl oproti mým předchozím pokusům se systémem Windows Phone 7.5 (Samsung Omnia 7 a HTC Titan). Co se týče systému, tušil jsem, co čekat, jen jsem si chtěl osahat hardware od Nokie ve spojení s Windows Phone 7.5 (dále jen WP75).
První zklamání přišlo po spuštění telefonu, kdy jsem zjistil, že přístroj je z polské distribuce, tudíž na změnu vyhledávače z natvrdo nastaveného Bingu na Seznam můžu zapomenout. Tedy ne, že by se tím něco podstatně změnilo. Nechápu, proč změnili vyhledávání v telefonu, které bylo na toto tlačítko nastaveno ve verzi, která předcházela Mangu, na poměrně nepoužitelný Bing.
Polykarbonátové tělo telefonu je pevné, nikde nemá nic možnost vrzat. Ale… Pro mé věčně suché ruce je to hotový mor. Připomnělo mi to dobu, kdy jsem měl iPhone první generace s jeho hliníkovými zády a při vytahování z kapsy jsem měl pravidelně co dělat, aby mi nevyklouzl.
Následovalo připojení k účtu Windows Live a dalším službám a prohledání Marketplace, kde jsem hledal WP75 verze programů, bez kterých se na iOS neobejdu. A stejně jako minule jsem zjistil, že nabídka je prachbídná (ano, opravdu potřebuji SplashMoney a 1Password a RunKeeper ) a aplikace, které na iOS fungují bezchybně, na WP75 fungují podivně. Typickým příkladem je multiprotokolový komunikátor IM+, kdy od obdržení notifikace a ťuknutí na ni, do vlastního otevření zprávy uběhne neuvěřitelných 10 sekund. Ano, ta aplikace je zřejmě napsaná blbě, ale proč stejná aplikace v iOS funguje korektně?
Na tak velkém displeji se musí naležato psát naprosto skvěle, řekl by někdo. Ano, naležato ano. Ale zkuste si napsat SMS nastojato jednou rukou, když třeba stojíte v jedoucí tramvaji a máte jen jednu ruku dlouhou… tedy volnou. Ano, vím, superborci nepíšou SMS, ti volají přes své handsfree 😉 . Chci tím říct, že velikost Lumie 900 už je pro mě za hranicí použitelnosti jednou rukou a přestože se lidé honí za každým palcem displeje, nedám pořád dopustit na 3,5′ u iPhonu.
Další věc, která se přímo týkala hardware Nokie, byl občas blbnoucí automatický jas venku na slunci. Buď se zapnul až hodně pozdě, nebo bylo nutné ho zapnout na nejvyšší přes nastavení. Ať jsem točil telefonem do všech světových stran, nechápal. Netvrdím, že to dělají všechny modely, možná jsem měl jen špatný kousek.
Nechápu, kdo a proč v Nokii usoudil, že dát hardwarové tlačítko na vypnutí a zapnutí telefonu zhruba doprostřed pravého boku bude dobrý nápad. Není. Opakuju není! Totéž v bleděmodrém platí o tlačítku pro fotoaparát. Překážející a naprosto zbytečné. Ostatně zkuste si Lumii 900 uchytit třeba v takovém autodržáku.
Systém tzv. živých dlaždic je zvláštní. Přijde-li nový e-mail, u ikony obálky na příslušné dlaždici přibude číslo s počtem zpráv. Není to sice moc přehledné, ale budiž. Jinak je tomu u dlaždice například Twitteru. Přijde-li nová zpráva, na dlaždici vidíte pořád jen ikonu. Teprve po dvou sekundách se dlaždice otočí a tam vidíte, že je něco nového. Zmatek. Nejednotnost.
Co se mi opravdu nelíbí (a je to věc systému, ne Nokie), je společné ovládání hlasitosti nad celým systémem. V iOS si zesílím vyzvánění, ztlumím muziku, případně hlasitost ve hře. Všechno v pořádku. Ve WP75 si ztlumím budík, který stačí mít na úroveň 3/20, pustím si hudbu a musím zesilovat. Zapomenu večer ztlumit a ráno si rozbiju hlavu o strop, jak se leknu. Podle @nokie_cz cituji „proč by hlasitost hudby, filmů, her a vůbec všeho nemohla být stejná?“.
Při pokusu o stažení map České republiky do aplikace Nokia autem jsem zjistil, že probíhající stahování zhruba 130 mega dat je při návratu na kachlíkárnu (domovská obrazovka) a opětovném spuštění aplikace nastartováno znovu (demonstrační video). Jako za zlatých časů MS DOS 😉 Zástupce @nokia_cz na Twitteru mi vysvětlil, že tohle není chyba, ale vlastnost a milí lidé na Twitteru mi vysvětlili, že to dělám blbě a že nesmím znovu spouštět aplikaci, ale vrátit se do ní pomocí šipky Zpět. A že přece co je na tom divného dělat to takhle a nejinak. Jak snadné! Pomalu jsem začal přemýšlet, že přístroj vrátím dříve.
Včera k večeru jsem ale objevil další chybu/vlastnost, kterou jsem nazval megafailem: schránka ve WP75 maže obsah v okamžiku stisku uspávacího tlačítka (pro nevěřící opět demonstrační video). Začal jsem chápat používání slova „ovce“ coby charakteristiky určité skupiny lidí, kteří nekriticky zbožňují svůj telefon/tablet/televizor/vibrátor/cokoli, protože několik uživatelů WP75 mi vysvětlilo, že je to vlastně v pořádku. Zástupce @nokia_cz na Twitteru to nazval drobným nedostatkem a srandou. OK hoši, vzdávám to 🙂 .
Na konci dne se mi vybavilo staré známé pravidlo internetových diskusí:
Na internetu se nemá smysl hádat. Je to jak na paralypiádě: i když vyhraješ, stejně jsi dement.
Závěrem…
5 důvodů proč bych si POŘÍDIL Nokia Lumia 900:
- obrovský displej, ideální na sledování filmů v posteli, když nemáte tablet, nebo vám přijde příliš těžký,
- kompaktní a pevné provedení – nikde nic nevrže,
- nejpoužívanější sociální sítě (Facebook, Twitter, Linkedin) v jedné dlaždici s možností okamžité reakce bez aplikace třetí strany,
- svižnost systému,
- obrovské písmo, vhodné i pro osoby se slabším zrakem.
7 důvodů proč bych si NEPOŘÍDIL Nokia Lumia 900:
- dvě překážející tlačítka na boku přístroje – vypínač a fotoaparát (zkuste si Lumii uchytit do autodržáku),
- otravné tlačítko Bing, které spustí v ty nejneočekávanější chvíle (např. při sledování filmu),
- nepříliš povedený systém notifikací (mělo by být vylepšeno s příchodem WP 8),
- nezvládnutý multitasking (mělo by být vylepšeno s příchodem WP 8),
- Internet Explorer 9,
- málo ekvivalentů aplikací, které já osobně používám na iOS,
- mám rád věci nejen funkční, ale i hezké – Metro je takový nemastný neslaný pokus jak se odlišit od ostatních systémů – ale ne pro mě.
Firmě Nokia.cz ještě jednou děkuji za možnost vyzkoušet si tento telefon. Myslím si, že Windows Phone jednou bude stejně použitelný systém, jako je současný iOS. Dejme tomu tak rok dva…