Siemens S55 a Tungsten T versus smartfoun Siemens SX1
Co bych to tajil – jsem elektronický hračička. Rozličné krabičky, nadité drátky, plošnými spoji, displeji a tlačítky mě nenechávají klidnými. Donedávna jsem nosil po kapsách mobil (Siemens S55) a palm (Tungsten T). Skvěle spolu komunikovaly, ať už šlo o ICQ, e-maily, nebo prostě jen správu SMS z palmu. Ale přece jen – dvě krabičky jsou dvě krabičky a tahat je sebou pořád není moc pohodlné. Pak jsem narazil na článek Radka Hulána, kde se rozplýval nad All-In-One zařízením Siemens SX1. No jo, další „hulánovina“, říkal jsem si zprvu, však ho všichni známe, že 😉 Nicméně článek jsem si přečetl a začal se shánět po dalších informacích o zařízeních s operačním systémem Symbian. Z těch osmi současných modelů mi v užším výběru zůstaly dva – Nokia 6600 a Siemens SX1. Pročetl jsem všechny dostupné recenze na mobil.cz a mobilmania.cz, projel ty stovky rozporuplných reakcí pod články a zavrhl Nokii. Pak se mi naskytla jedinečná příležitost otestovat si právě SX1 a tak bylo rozhodnuto. Během následujícího měsíce vyzkouším, zda by mé skromné nároky, které doposud bezezbytku plnila dvojice S55-TT, nahradil právě Siemens SX1.
První týden proběhl ve znamení oproštění se od palmu. V prvé řadě tedy bylo nutné sehnat aplikace, které jsou pro mě nezbytné na palmu, ve verzi pro Symbian. Tady je mých TOP 5 aplikací, kvůli kterým jsem doposud používal palm:
* DateBk5 – jedinečný diář
* MaTirelire – správa financí
* Automobil – sledování spotřeby auta
* SecureIt – trezor na piny, kódy a hesla
* iSilo – čtení e-knih a offline prohlížení www stránek
Co se týče diáře, musel jsem se zatím spokojit s interní aplikací Kalendář. Má téměř vše, co interní aplikace DateBk v palmu. Jediná věc, která mi tam chybí, je možnost zapsat si poznámku k události. Se správou financí už je to malinko horší. Existuje sice program HandyExpense, ten je ovšem s freewarovým MaTirelire nesrovnatelný (např. nelze vést více účtů a nelze editovat nastavené typy plateb). Automobil má důstojnou náhradu v podobě programu HandyCar. Stejně tak místo SecureIt si snadno zvyknu na HandySafe. Offline browser snad existuje, ale zatím jsem jej nepotřeboval. Na čtení e-knih mi stačí pohodlně HandyBook.
Tolik aplikace, ale co ta zvláštní klávesnice? Řeknu vám, první dva dny jsem z toho byl hodně špatný a tajně jsem pomýšlel na rozchod a sňatek z rozumu s Nokii 6600. Chce to trénink. Psát a psát a psát. Existuje dokonce jakási hra – TypeGun – která by měla být defaultně nainstalovaná v systému a pomocí které se trénuje psaní na klávesnici, ale na mém přístroji chybí. V diskusním fóru na www.symbianforum.com mi nebyl nikdo schopen poskytnout jeden kousek a tak trénuji psaním nesmyslných textů a věřím, že časem budu psát „…rychleji než na běžné klávesnici…“ (konec citace Radka Hulána).
Těžko říct, jak se nakonec rozhodnu. Siemens SX1 je našlapaná mašinka, která má snad vše, co si dovedete představit, samozřejmě kromě integrovaného kávovaru. Není sice tak malinký, jako S55, takže v kapse jde cítit. Na druhé straně ale, kdybych do jedné kapsy narval palm, mobil, MP3 přehrávač, rádio, digitální fotoaparát, přehrávač DivX filmů, videokameru a diktafon, pravděpodobně bych vzbudil větší pozornost 🙂