Před pár dny mi přistála od poměrně důvěryhodné osoby v mailboxu následující zpráva:

Rozešlete všem svým známým!!!! Volali jsme na tu linku a je to pravda!!!!!

Do 15.1.2007 si musíte ve vašem zájmu(protože čez nic nikomu nerozesílá) nahlásit dolní i horní stav elektroměru na čez na bezplatnou linku 840 840 840. Od 15.1.2007 se zdražuje elektřina a pokud si někdo ve vlastním zájmu toto nezařídí do tohoto datumu, bude mu fakturováno průměrem mezi novou a starou cenou, tzn, že byste platili více.

Už první věta a pak zmínka o „bezplatném“ čísle mě varovala, že jde pravděpodobně o hoax (doplněno 25.3.2009), neboli poplašnou zprávu (tady jich najdete přehršel i s vysvětlivkama). Obrátil jsem se na ty nejpovolanější a napsal následující e-mail na adresu cez@cez.cz:

Hezký den!

Dnes jsem od důvěryhodné osoby obdržel tento e-mail (viz níže). Hledal jsem na vašich stránkách, ale nic o této akci jsem nenašel. Hledal jsem rovněž na serveru www.hoax.cz, kde jsou shromažďovány tzv. hoaxy, neboli poplašné zprávy, ale také jsem nenašel. Osobně si myslím, že jde o nesmysl, ale pro jistotu se ptám vás – nejpovolanějších.

Žádám o vyjadření.

Děkuji.

Čtyři dny po odeslání mého dotazu mi odpověděli:

Vážený zákazníku,

k Vašemu dotazu ze dne 11.1.2007 sdělujeme následující.
Ke zvýšení ceny za elektrickou energii došlo od 1.1.2007. Stav elektroměru má zákazník možnost nahlásit do 31.1.2007. Není zákazníkovo povinností tento stav hlásit, ovšem pro přesnější fakturaci je to vhodné. Pokud zákazník stav elektroměru nenahlásí, bude stav fakturován odhadem, dle spotřeby z předchozích let.

S pozdravem

Lenka Paitlová
Skupina ČEZ
ČEZ Zákaznické služby, s.r.o.

Ať hledám jak hledám na stránkách cez.cz, nikde tam zmiňovanou informaci nenalézám a v poštovní schránce jsem také nic o této akci nenašel. Hmmm, velice zajímavý způsob předávání informací zákazníkům