Před pár dny jsem tu popisoval své trable s jarním detoxem. Moje drahá polovička jela synchronně se mnou a zvládla téměř celý 28 denní cyklus víceméně bez problémů. Máte-li chuť, přečtěte si její stravovací (i trávicí 🙂 ) dojmy a zážitky.


Proč?

Od začátku roku jsem se těšila, že si nastavím nějaký detox před Velikonoci. Vedlo mě k tomu to, že jsem měla opakované silné bolesti břicha každý den dopoledne a jednak i to, že jsem byla v poslední době dost nemocná a spolykala hodně léků včetně antibiotik. Jednoduše, chtěla jsem se dát trošku zdravotně dokupy, abych pak mohla začít svědomitě trénovat na půlmaraton v červnu. Postupů očisty je mnoho, ale já se uchýlila opět k dvacet osmičce od Antonie Mačingové, protože tento systém jsem znala a měla s ním dobré zkušenosti. Nakoupila jsem suroviny a pustila se s chutí do toho!

1. týden

Polévka

Polévka

29.2./1. den

První den, nějakou jsem měla podivnou nechuť do té ranní mrkve, možná blok z loňského detoxování, a taky jsem se bála nafouknutého břicha, které jsem znala taky z loňska, to se však projevilo až po brokolici k večeru, ale jinak to bylo v pohodě

1.3./2. den

Cítím se skvěle, mám dobrou náladu, nemám nafouklé břicho, mám hodně energie, zkrátka pohoda, akorát na WC jsem nebyla už dva dny

2.3./3. den

Pořád se cítím výborně, břicho klidné, došlo na první hřích – vypila jsem asi 2 dcl slazené minerálky, kterou mi nalil auditor na schůzce a bylo mi blbé to už odmítnout. Jinak naprostá celodenní enormní spokojenost, hodně energie a endorfinů. Podvečer jsem uběhla pohodově přes 8 km.

3.3./4. den

Je mi opravdu hodně dobře celý den, už čtyři dny nevím o svém trávení, psychika vyrovnaná a celodenní úsměv na tváři. K obědu mňam mrkev a k večeři mňam cuketa.

4.3./5. den

Boží, boží, boží…nevím co víc dodat

5.3./6. den

Pořád mi ta ranní mrkev chutná, akorát je trošku komplikace, když jdeme pryč. Dneska jsme si dali k obědu na horách salát z řepy; i když nám velmi chutnal, tak studený oběd ve studeném počasí nic moc. I přes to se šlapalo celkem dobře, kopce mě ale hodně potrápily a funěla jsem jako lokomotiva. Cítím se pořád moc fajn.

6.3./7. den

Včerejší večerní brokolice mi úplně nesedla a bolel mě z ní žaludek, ráno jsem byla dvakrát na velké, takový menší průjem, dnes se opravdu cítím unavená, první den, kdy to úplně nedávám, ale 13 km běhu jsem přežila, sice s utrpením, ale čekala jsem to horší.

Ořechy

Ořechy

Závěr

První týden byla pohoda, únava se dostavila až na konci. Nejspíš za ni mohly hory a větší běháni. Perfektní je pocit klidného břicha. Zhubla jsem dvě kila, ale centimetry zůstaly stejné.

2. týden:

7.3./8. den

Konečně jiná snídaně! Už mi ty jídla začínají lézt na nervy, ale vydržím. Únava dnes o hodně menší, sacharidy konečně po týdnu doplněné těstovinami. Bohužel ve mně začínají křičet všemožné chutě.

8.3./9. den

Ani se mi nechce věřit, že už devět dní se držím, dnes ke snídani kiwi a banán, má oblíbená kombinace, pak opět brokolice a sýr a k večeři vajíčko a bryndza, už to začíná být nudné. Ale žiju… Po obědě jsem měla kapslové café au lait, tudíž s nějakým pseudomlékem, břicho se mi rozbublalo prakticky hned. Jinak jsem si všimla, že se mi vyhlazují paže a přestávají být tak ekzematicky suché (žeby opravdu ten lepek?). I přes detox jsem dnešní Cooperův běhací test zvládla velmi dobře.

9.3./10. den

Ty jo, letí to! Dnešek fajn, žádný problém, nervy se ustálily a je pohoda

10.3./11. den

Jídla mi zase chutnají a jsem v klidu, připadám si i hodně sytá pořád.

Řepový salát

Řepový salát

11.3./12. den

Dnes mě trochu bolelo břicho, ale vidím to spíš na příchod periody, takže jsem byla celodenně dost nervózní, k obědu byly těstoviny, takže spokojenost největší a jako bonus k večeři má velmi oblíbená hrášková polévka.

12.3./13. den

Člověk by si řekl, že mrkev už nemůže ani cítit a já jsem naopak s velikou chutí snědla strouhanou ke snídani a pak perkelt k obědu. Cítím se výborně a bez únavy.

13.3./14. den

Ke snídani opět mrkev, jako start na dlouhý běh je dokonalá, doplňovala jsem pouze sušenými datlemi a pohoda, dala jsem 15 km jakoby nic. S minulým týdnem se to opravdu nedá srovnat. K obědu neskutečně úchvatné karbenátky z kuřete a celeru.

Závěr

Druhý týden jsem byla trošku psychicky otrávená z jídel, pak se to začalo už mírně měnit a strava byla pestřejší. Teď už jsem nic nezhubla, cítím se pořád velmi dobře, necítím bolesti břicha ani hlavy. A už mám o hodně více energie na sport.

3. týden:

14.3./15. den

Po dvou týdnech pečivo ke snídani, opět skončilo bublinkovou bouří v mém břiše 🙁 Bolesti a křeče jsem měla ještě i odpoledne. K obědu byla jenom polévka, takže jsem měla neuvěřitelný hlad celý den. K radosti mi přispěla večeře, kdy byla mozarella a rajčata. Jinak dneska nic moc. A taky jsem sáhla po druhé večeři (mimo detox), protože to s hladem a premenstruačním stavem nešlo vydržet. Dala jsem si opět tu zeleninovou polévku a kus sýra.

15.3./16. den

Můj předmenstruační hlad mě neopustil, drží se mě jako klíště, což vůbec není příjemné, k obědu tři chody opravdu bodly, dnes po ranní směsi z mrkve břicho již nebolelo.

16.3./17. den

Další den za mnou, vzhledem k PMS mi není fyzicky nejlíp a pořád mám chuť na sladkosti nebo maso, ale držím se zuby nehty.

17.3./18. den

Mám hlad, jedním slovem hlaaaaaaaaaaaaad 🙂 pořád se držím, ale už mě to ani nebaví a už postrádám i smysl (protože mám prostě hlad). Odpoledne jsem si místo jogurtu dala dva sojové rohlíky s marmeládou, k večeři bylo maso a řepa a pak BEBEčka a tatranka a caro. Výsledek? Mám hlad 😀 Teď už vím, že tento týden končím. Tréninky mi berou hodně energie a už nestíhám doplňovat.

Hlad!

Hlad!

18.3./19. den

Celý den jsem dodržovala jídelníček, k obědu byly luxusní celerové hranolky a rybička, mňam, odpoledne jsem upekla opravdu hodně zdravé muffiny slazené jednou lžicí medu, pár jsem si jich dala, pak šla běhat a k večeři cottage. Jídelníček už dodržovat nebudu, jídla už znám a budu různě kombinovat podle toho, co zrovna budu mít doma nakoupeno.

19.3./20. den

Už jsem si v hlavě nastavila režim 5+2, dnes jsem trošku mlsala, ale spíše zdravě, udělala jsem skorobezcukrový jahelník a byl luxusní, pořád se snažím dodržovat oddělení bílkovin a sacharidů a tímto letošní detox uzavírám.

Jahelník

Jahelník

Co říct na závěr

Letošní detox mi dal hodně, opravdu moc. Zjistila jsem, že ke snídani mi nesedí ani pečivo, ani bílkovina. Když sním jakékoliv ovoce, ořechy, med, jáhly, pohanku, mé břicho je klidné, mám hodně energie a je mi dobře celý den. Pečivu se budu snažit maximálně vyhýbat a bílkoviny budu přijímat spíše k večeru. Dokonce mi nevadí ani běžet odpoledne na jogurtu, ořeších a medu. A když běhám dopoledne, tak mrkvová snídaně mi dodá energii na celý trénink.

Jsem velmi spokojená a vděčná za zkušenost. Budu se snažit jíst podle systému 5+2 (5 dní režim, 2 dny odpočinek) a pořád oddělovat bílkoviny a sacharidy v rámci jednoho jídla. Nejenom, že mi tak lépe tráví, ale hlavně nejsem unavená a nepotřebuji se prolévat kofeinem. Břicho mám velmi klidné, přestala jsem trpět na křeče a velmi rychle mi tráví.

Zhubla jsem asi 2 kila a 2 cm z břicha a boků, i když tohle nebyl letos záměr. A tímto bych to pro tentokrát uzavřela 😉