Výsledek

Dlouho jsem nic zajímavého a jedlého nevytvořil v naší kuchyni. Tentokrát mě inspiroval recept z pořadu Kluci v akci („originalitu“ autorů názvu tohoto pořadu pořad nějak nedokážu vstřebat). Někteří čtenáři mi určitě zase napíšou „…proč se s tím drbat, když to za pár korun koupím v krámu…“, ale těm dopředu vzkazuju A proč to nezkusit? Na obrázku si můžete prohlédnout výsledný produkt vašeho snažení – samozřejmě za předpokladu, že za těch 20 minut pečení se podíváte do trouby a nezapomenete se například u svého oblíbeného seriálu.

Takže nejprve je třeba vyrobit tzv. plundrové těsto. Píšou, že je to makačka, ale buď jsem něco dělal blbě, nebo mi to prostě zas tak složité nepřišlo. Vezmeme kostku másla a na pečícím papíře ji přes obal paličkou na vraždění kaprů rozmlátíme na půlcentimetrovou placku, kterou posléze dáme do lednice na zhruba půl hodiny. Mezitím si v míse smícháme půl kila hladké mouky, 10 gramů droždí, 50 gramů krupicového cukru a 3 deci vlažného mléka a postupným hňácáním z toho vyrobíme hladkou kouli těsta, kterou poprášíme hladkou moukou, přikryjeme utěrkou (čistou, ne tu na podlahu) a dáme na půlhodiny do tepla kynout.

Vykynuté těsto rozválíme na pomoučeném vále na centimetrovou placku, na kterou položíme roztlučený tuhý (pokud funguje lednička) plát másla. Přeložíme těsto ze všech stran přes máslo a rozválíme. Znovu přeložíme, tentokrát po třetinách a zase válíme. Doporučuje se tenhle proces opakovat čtyřikrát. Mezi každým dalším válením by mělo být těsto chvilku v lednici, ale pro nás, co spěchají, to není to pravé ořechové.

Jakmile máme dopřekládáno, rozválíme těsto na hodně pomoučené desce na plát (doporučují centimetr, ale já to sjel na cca 6 mm), ze kterého vykrajujeme trojúhelníky o stranách zhruba 6x11x11 cm. Tyhle pak buď od horní strany srolujeme do tvaru viz obrázek, nebo předtím nahoru ještě flákneme nějakou oblíbenou pochutinu (nutella, rozpuštěná hustá čokoláda, kousky eidamu, řízek … no to asi ne) a tu pak šikovně zarolujeme dovnitř. Já dělal pokusy s nutellou a sýrem.

Počátek.

Výsledné válečky pak pohodíme na pečící papír na plechu, potřeme vajíčkem rozšlehaným s mlékem a na cca 170 stupňů pečeme cca 20 minut do zlatova. Vhodné ke snídani, ale to by člověk musel být šílený, aby kvůli toho vstával ráno ve čtvrt na sedm 🙂