Tumblelogy – nahradí klasické blogování?
Co je to za divné slovo – tumblelog?
Citujme si Wikipedii:
A tumblelog is a variation of a blog, that favors short-form, mixed-media posts over the longer editorial posts frequently associated with blogging. Common post formats found on tumblelogs include links, photos, quotes, dialogues, and video.
Laicky řečeno, tumblelogy jsou taková skladiště textů, fotek, odkazů a videosnímků (příklad za všechny – snad první tumblelog na světě – project.ioni.st). Ideální pro lidi, kteří chtějí něco sdělit světu, ale nechtějí ztrácet čas (nebo si neví rady) se zakládáním vlastních weblogů. Dle mého názoru jde vlastně o návrat k prapůvodní myšlence blogování. Najdu zajímavý odkaz, úryvek textu, nebo obrázek a chci se s ním podělit se zbytkem světa.
Existuje více služeb, poskytujících možnost založit a vést si vlastní tumblelog. Já se zaměřím na dle mého názoru nejlepší a nejpřehlednější – na Tumblr.com, na které běží i můj vlastní tumblelog, který jsem nazval pro odlišení tumbleBLOG. Shrnu tady to podstatné, co jsem se zatím dozvěděl a co by mohlo případné zájemce o tento "nový" druh publikování zajímat.
Šest typů příspěvků
V tumblelogu můžete publikovat šest typů příspěvků, z nichž každý má vlastní formát zobrazení, definovaný v CSS: klasický blogspot, tedy text, fotografie, citace, odkaz, konverzace a video. Když vytváříte nový příspěvek (ať už přímo z rozhraní tumblr.com – tzv. dashboard – nebo pomocí bookmarkletu, případně zasláním příspěvku e-mailem na speciální vygenerovanou e-mailovou adresu, kterou obdržíte při založení účtu), vyberete si nejprve jeden z těchto šesti typů.
Jak už jsem řekl, každý typ má vlastní definovatelný vzhled. Například citace může vypadat takto:
Typ "Konverzace", což může být např. vtipná ukázka z rozhovoru po ICQ (mimochodem, znáte lamer.cz?) , může vypadat například takto:
Formátování zařídí služba tumblr.com na základě výběru typu příspěvku. Například výše uvedená konverzace vypadá ve zdrojovém příspěvku takto:
Přehledné, funkční a hlavně jednoduché.
Bookmarklet
Pokud budete pro publikování příspěvků používat bookmarklet (najdete jej v administraci v sekci "Goodies"), stane se vaše "publikování" ještě jednodušším. Bookmarklet se totiž snaží sám rozpoznat, o jaký typ příspěvku vlastně jde. Označíte-li část textu, automaticky vám nabídne typ "Citace", prohlížíte-li si právě na youtube.com své oblíbené video, nabídne vám typ "Video". Při prohlížení fotek na flikru vám nabídne typ "Foto".
Typ samozřejmě můžete sami změnit pomocí záložek.
Integrace do WordPress? Nic těžkého
Pokud provozujete vlastní weblog, např. na systému WordPress, můžete zakomponovat tumblelog do něj tak, že návštěvník v podstatě nepozná, že je "někde jinde". Popis v angličtině najdete zde.
Tumblelogy – weblogy bez grafomanů?
Jako největší "vychytávka" mi přijde možnost nastavit si v administraci automatické vkládání příspěvků z následujících zdrojů:
- RSS
- Flickr
- Del.icio.us
- Digg
- Last.fm
- WordPress.com
- VOX
- Blogger
- LiveJournal
- Youtube
V ideálním případě vlastník tumblelogu nemusí nic psát. Nastaví příslušné zdroje a píší za něj ostatní. Skvělé , ne? 😉
Český název?
Na českém internetu není o tumblelogování víceméně ani zmínka. Našel jsem jediný tumblelog, který je provozován na tumblr.com – Zputnik. Jinak je ticho po pěšině. Zajímalo by mě, jestli se tahle zahraniční móda uchytí i u nás, nebo jde jen o bublinu, která splaskne stejně rychle, jako se objevila. A pokud vydrží, jaký jí šikovní čeští uživatelé vymyslí název. Co takhle spojit slova šuplík (jakožto skladiště rozličných věcí) a blog? Šuplog? No a proč ne? 🙂
Užitečné odkazy
Jak vypadají "tumblelogy v akci"
FAQ
Nastavení tumblr.com
Weblog autora služby tumblr.com
Seznam zahraničních tumblelogů
Inspirováno článkem na serveru lifehacker.com